Tvrdý francouzský zákon dělá z prostitutek oběti – ty se ale bojí rizik

Francouzští poslanci odsouhlasili kontroverzní zákon o prostituci, který přenáší trestní odpovědnost z žen na zákazníka. Za koupi sexuálních služeb odteď hrozí pokuta v přepočtu zhruba 40 tisíc korun. Proti normě ovšem protestují samotné prostitutky, které se obávají, že je vystaví ještě většímu riziku. Zákon se navíc nelíbí ani policii.

Nový francouzský zákon staví zákazníka před syrový fakt: prostituce je zneužívání žen a zakoupení jejich služeb zločin. „Jestli se domnívá, že platí přímo prostitutce, měl by se trochu zamyslet, protože všechno končí v rukou zločineckých gangů a pasáků,“ konstatovala předkladatelka zákona Maud Olivierová.

Za první zakoupení sexuální služby bude nově pokuta v přepočtu 40 tisíc korun. V případě recidivy se zdvojnásobí a následuje zápis do trestního rejstříku.

Stoupenci zákona si od toho slibují další krok k úplnému vymýcení prostituce a zdůrazňují větší bezpečnost. Prezidentka Nadace žen ve Francii Anne-Cecile Mailfertová si myslí, že se ženy v případě potřeby dočkají policejní ochrany. „V případě, že se klient chová násilně nebo se stane něco jiného špatného, právo je teď na jejich straně,“ zdůraznila Mailfertová.

Legislativa má také usnadnit cizinkám dostat povolení k přechodnému pobytu ve Francii, pokud odsouhlasí, že si najdou místo mimo oblast sexuálních služeb, podotkla Olivierová.

Video Horizont ČT24
video

Nový francouzský zákon se nelíbí prostitutkám ani policii

Už před sedmdesáti lety Francie zakázala existenci veřejných domů. Prostitutky i jejich zákazníci se tak stáhli z očí veřejnosti, třeba do Bouloňského lesíka na okraji Paříže. Teď se některé prostitutky vydaly zpátky do centra, do těsné blízkosti parlamentu.

Jestli jejich život změní nový zákon k lepšímu, ale není jisté. Ženy jsou naopak přesvědčené, že jim nová norma nepomůže. „S tímhle zákonem zalezeme ještě hlouběji do lesa, budeme se víc skrývat. A to znamená větší riziko, bezpečnostní i zdravotní, protože klienti budou vyžadovat třeba služby bez prezervativu,“ prohlásila jedna z demonstrujících prostitutek.

Aktivistka Mezinárodní unie sexuálních pracovnic Catherine Stephensová upozornila, že kriminalizace klientů bude s největší pravděpodobností znamenat, že ženy budou muset přijímat zákazníky, kteří neprozradí svou identitu, což hraje do karet násilníkům.

Zákon se nezamlouvá ani části policistů, protože netuší, jak budou nový trestný čin dokazovat. „Moci prokázat, že došlo ke styku, a zároveň i to, že proběhla platba, bude krajně obtížné,“ myslí si i místopředseda policejních odborů Nicolas Comte. Po celé Francii nyní provozuje nejstarší řemeslo 30 až 40 tisíc žen.

Lidskoprávní organizace Amnesty International tvrdí, že podobné zákony znamenají, že se prostitutky musí snažit snížit riziko dopadení jejich klientů policií – ti je kupříkladu žádají, aby přišly k nim domů, místo aby se setkali na bezpečnějším místě.

Přísné tresty padají ve Švédsku i v Německu

Nový zákon proti prostituci ve Francii podle komentátorů patří k nejpřísnějším v Evropě. Obdobný zákon, který platí od roku 1999 ve Švédsku, byl inspirací i pro francouzské zákonodárce. Podle švédských úřadů omezil prostituci o polovinu.

Boj proti placenému sexu zostřuje i Německo. Tamní vláda ve středu schválila návrh zákona, podle kterého hrozí klientům prostitutek až pětiletý trest, pokud je žena k sexu nucena. Klienti jsou trestáni také v Norsku, Británii, v Severním Irsku a na Islandu.

Začátkem tohoto roku schválil Evropský parlament usnesení vyzývající k přijetí zákona na celém kontinentu.

Česko nemá zákonnou úpravu prostituce. Ta sama o sobě není trestná, což platí i pro zákazníky prostitutek.