Američané jsou podle Obamy příliš chytří na to, aby volili Trumpa

Donald Trump se do prezidentského křesla nedostane prostě proto, že Američané jsou příliš inteligentní, než aby jej volili. Prohlásil to americký prezident Barack Obama, který se nebývale otevřeně a kriticky vyjádřil nejen k lídrovi republikánských předvolebních průzkumů, ale i k dalším republikánským kandidátům.

Barack Obama
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

„Stále si myslím, že se pan Trump nestane prezidentem. Důvod je ten, že jsem neztratil víru v Američany. Být prezidentem je těžká práce. Není to jako moderovat talk show nebo reality show. Není to propagace. Není to marketing. Je to dřina a hodně lidí na nás spoléhá, že to zvládneme,“ odpověděl šéf Bílého domu na novinářský dotaz, co si myslí o Trumpových úspěších ve voličských průzkumech a vítězství v republikánských primárkách v New Hampshire.

Realitní magnát a ještě nedávno moderátor sledované talk show během kampaně získal velký prostor v médiích s řadou jednoduchých sloganů, mimo jiné i protimuslimských výroků kritizovaných v USA i ve světě. Obama podle stanice CNN dal najevo obavy z toho, jak by byl Trump a jeho vláda schopen přejít od populistických slov k činům. Prezidentská funkce podle něho nespočívá v „dělání čehokoli, co vás dostane do zpráv v tom kterém dni. A někdy to od vás vyžaduje těžká rozhodnutí, která se lidem nebudou líbit.“

Trump: Obama odvedl tak mizernou práci, že jeho slova beru jako kompliment

Trump se chopil příležitosti a kritiku od Obamy vzápětí namířil opačným směrem. Na svém předvolebním mítinku v Jižní Karolíně prohlásil, že negativní slova od hlavy státu jsou pro něj velkým komplimentem. „Jako prezident odvedl tak mizernou práci,“ řekl miliardář jásajícím voličům. „Tolik nás zabrzdil. Takže to, co o mně říká, beru jako velký kompliment, abych řekl pravdu.“

Obama se podle CNN, tentokrát již bez konkrétního uvedení jmen, opřel i do dalších republikánských kandidátů. Texaský senátor Ted Cruz se stal jeho zjevným terčem, když Obama hovořil o těch „přísných vykladačích ústavy“, kteří v Senátu ani nebudou uvažovat o jeho navrženém kandidátovi na nového soudce Nejvyššího soudu po zemřelém Antoninu Scaliovi, a přitom si nepřečetli o prezidentově právu nominovat soudce. Řada republikánů zastává názor, že Obama by navržení soudce, jehož musí schválit Senát, měl nechat až na novém prezidentovi, který bude zvolen v listopadu.

Floridský senátor Marco Rubio se zase dočkal kritiky, když Obama mluvil o kandidátovi, který ještě nedávno podporoval imigrační reformu řešící situaci ilegálních přistěhovalců v USA. Když ji však proti němu začali jeho republikánští konkurenti vytahovat jako silné volební téma, podle Obamy od ní „utekl, jak nejrychleji mohl“.