Kurdové opět porazili radikály v Kobani

Kobani - Kurdským silám se podařilo vytlačit ze severosyrského města Kobani bojovníky radikální organizace Islámský stát (IS), tvrdí exilová Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR). IS zahájil nové boje o Kobani ve čtvrtek. Podle aktivistů povraždili radikálové v kurdském městě a jeho okolí skoro 150 civilistů.

Mluvčí kurdských milicí YPG uvedl, že město je plně pod kontrolou místních sil a panuje v něm klid. Kurdští bojovníci v sobotu město pročesávali a pátrali po možných ukrytých ozbrojencích IS. Celkem jich zabili asi šedesát.
  
SOHR k bojům o Kobani sdělila, že kurdským silám opět pomáhaly letecké údery koordinované Spojenými státy. Při náletech na pozice islamistů blízko města prý bylo zabito 18 bojovníků Islámského státu. Tvrdé boje se podle exilové organizace odehrávaly v jižním okolí města.

Kobani leží v Sýrii přímo na hranici s Tureckem. Kurdové ovládali město od roku 2012, kdy se z něj stáhla syrská armáda. IS zahájil útok loni v září. V Kobani, známém v arabštině jako Ajn al-Arab, a okolních vesnicích žilo předtím 400 tisíc lidí - čtvrtina z nich po příchodu radikálů prchla do Turecka.  

IS se udržel ve městě asi čtyři měsíce, dokud je kurdské milice s pomocí letectva mezinárodní koalice v lednu neporazily. O život přišly dva tisíce bojovníků IS.   

Boje v Kobani
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Radikálové zahájili ofenzivu i na několika dalších místech na severu Sýrie. Bojuje se hlavně o město Hasaká, které už kvůli střetům opustily desetitisíce lidí. IS zaútočil i na Dará, kde v roce 2011 začala vzpoura proti prezidentu Bašáru Asadovi a které nyní kontrolují vládní síly.

IS nyní ovládá asi polovinu syrského území, jde ale spíše o řídce obydlené oblasti. Rozsáhlá území obsadil také v sousedním Iráku. Poslední dobou se mu ale moc nedařilo. „Islámský stát pomalu přichází o území. Ve srovnání s rychlým postupem vloni v srpnu prohrává na severu Iráku s Kurdy, kteří je zatlačují mezi Irbílem a Mosulem, ale v žádném případě to neznamená jejich konec,“ poznamenal expert na islámský terorismus Jonathan Spyer.

  • Boje v Sýrii si od jara 2011 vyžádaly na 230 tisíc obětí.
  • Ze země uprchly více než tři miliony Syřanů a skoro osm milionů je jich na útěku z domovů ve vlastní zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump uvalí kvůli Grónsku clo na některé evropské země

Americký prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní clo na Dánsko, Norsko, Švédsko, Francii, Německo a další země kvůli jejich postupu ohledně Grónska. V platnost mají vstoupit 1. února. Od června se pak mají zvýšit na 25 procent. Trvat mají, dokud se neuzavře dohoda o Grónsku. Trump dlouhodobě hrozí zabráním ostrova, evropské země tam v posledních dnech vysílají své vojáky.
17:36Aktualizovánopřed 56 mminutami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
včeraAktualizovánopřed 59 mminutami

Po pádu dvou lavin v Rakousku zemřelo nejméně pět lidí

Po pádu dvou lavin zemřelo v Rakousku nejméně pět lidí. Neštěstí se stalo v oblasti salcburského Pongau. S odkazem na horskou záchrannou službu o tom informuje agentura APA. Národnost mrtvých zatím není známa.
před 1 hhodinou

EU a Mercosur podepsaly obchodní dohodu

Představitelé Evropské unie a jihoamerického bloku Mercosur podepsali obchodní dohodu. Úmluva se připravovala 25 let a podle Evropské komise vytvoří největší zónu volného obchodu na světě, která bude pokrývat trh s více než sedmi sty miliony spotřebitelů. Vyvolává ale protesty zemědělců v Evropě.
před 1 hhodinou

Chameneí přiznal tisíce zabitých demonstrantů

Íránský duchovní vůdce poprvé veřejně přiznal, že během protestů byly zabity tisíce lidí, „někteří nelidským a brutálním způsobem“. Píše to server BBC News. Demonstrace režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní experti. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než osmi set údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Indonésii se z radaru ztratilo letadlo. Zřejmě se zřítilo

Letoun na vnitrostátní lince v Indonésii ztratil kontakt s řídícím střediskem ve chvíli, kdy se po odletu z hlavního indonéského ostrova Jáva přibližoval k hornaté oblasti na ostrově Sulawesi, uvedla agentura AP s odvoláním na tamní představitele. Pátrací a záchranná akce je v plném proudu, na palubě bylo osm členů posádky a tři cestující.
před 2 hhodinami

Syrské síly ovládly dvě kurdská města a ropná pole

Syrská armáda informovala, že převzala kontrolu nad městy Dajr Háfir a Maskana na severu země, z nichž se po páteční dohodě stáhly jednotky koalice Syrských demokratických sil (SDF). Píše to agentura AFP. Armáda obsadila i dvě ropná pole Súfján a Saurá. Kurdové dříve oznámili, že považují za nedostatečný dekret, kterým dočasný prezident Ahmad Šará uznal jejich národní práva a kurdštinu prohlásil za úřední jazyk.
10:48Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...