Řekové přijali návrh úsporných reforem

Atény – Řečtí poslanci v noci většinou hlasů schválili návrh prvních strukturálních reforem, které od Atén žádají evropští věřitelé za příslib jednání o poskytnutí další úvěrové pomoci. Pro reformy hlasovalo 229 poslanců, 64 bylo proti, šestice se zdržela. Hlasování potvrdilo rozkol v řadách vládní Syrizy: 38 jejích poslanců řeklo balíku reforem NE, popřípadě se zdrželo.

Premiér Alexis Tsipras přitom před začátkem jednání vyzval svůj poslanecký klub, aby reformy, které mají přinést dohodu s mezinárodními věřiteli o nové záchranné půjčce, schválil jednomyslně. Zároveň pohrozil, že v opačném případě podá demisi. Krátce před hlasováním ale své výroky zmírnil konstatováním, že nebude utíkat před zodpovědností.

Video Řecký parlament schválil strukturální reformy
video

Řecký parlament schválil strukturální reformy

Řecký parlament schválil strukturální reformy

S6 16.7.

Fučík: Po hlasování se zřejmě obmění kabinet

Rebelové v Syrize podporují premiéra - nikoliv záchranný balík

Mezi poslanci, kteří hlasovali proti, je bývalý ministr financí Janis Varufakis nebo předsedkyně parlamentu Zoi Konstantopuluová. Další z rebelů v řadách Syrizy, ministr životního prostředí a energetiky Panagiotis Lafazanis, oznámil, že odstoupí z funkce, pokud si to bude premiér Tsipras přát. Nevěří, že Řecko čekají předčasné parlamentní volby. „Jsme zákonodárci této vlády, celým srdcem ji podporujeme. Podporujeme účast hnutí Syriza ve vládě a podporujeme premiéra. Nepodporujeme záchranný balík,“ shrnul Lafazanis stanovisko vnitrostranické opozice.

Premiér Alexis Tsipras v parlamentu:

Řecký premiér Alexis Tsipras při projevu v parlame…„Tato vláda udělá všechno, co bude v jejích silách, se stejným zanícením jako v nerovném boji v posledních šesti měsících. Chceme dát zemi do pořádku a uskutečnit nezbytné strukturální reformy.“


Z vládního tábora čítajícího 162 zákonodárců jich podpořilo změny jen 124. Souhlas vyjádřilo všech 13 poslanců, kteří náleží k menší koaliční formaci Nezávislí Řekové. Vládě přišla na pomoc také více než stovka poslanců tří proevropských opozičních stran. Tradičně proti byli komunisté a neonacisté ze strany Zlatý úsvit. „Volíme v souladu s potřebami této země, nikoli podle stranické disciplíny. Víme, že je to naše povinnost,“ prohlásil mluvčí opoziční Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis.

K reformám, k nimž se Řecko zavázalo výměnou za novou finanční pomoc od eurozóny, patří mimo jiné zvýšení daně z přidané hodnotyrozšíření daně za luxus, zvýšení odvodů pro podnikatele a omezení předčasných důchodů; do důchodu by se mělo odcházet postupně až v 67 letech.

Schválení reforem odměnili řečtí poslanci potleskem
Zdroj: ČT24

Úvěr, který by mohl dosáhnout objemu až 86 miliard eur, má zemi zachránit před bankrotem a zajistit její setrvání v eurozóně. Studie Mezinárodního měnového fondu (MMF) ale uvádí, že ani takovýto záchranný program nemusí stačit. Řecko prý potřebuje ze strany EU mnohem větší snížení dluhu.

Novou pomoc, z níž Řecko dá ještě v červenci polovinu MMF jako splátku dluhu, budou ještě schvalovat parlamenty některých zemí eurozóny. Francouzští poslanci ve středu plán podpořili, hlasovat o něm bude ještě rakouský a především německý parlament.

Policie zadržela desítky radikálů

Hlasování předcházela v parlamentu několikahodinová bouřlivá debata. Napjatá byla situace i v centru Atén, kde se střetli radikálové s policií. Kvůli hlasování o úsporných opatřeních vyrazily už odpoledne do ulic tisíce demonstrantů, ke střetům ale došlo až v okmažiku, kdy se do davu vmísily dvě stovky radikálů. Na policii začali házet zápalné lahve a kamení. Strážci pořádku odpověděli dávkami slzného plynu. Čtyři desítky výtržníků skončily za mřížemi.