Pomník Němcovovi? Moskevská radnice je proti

Moskva - Moskevská radnice odmítla návrh opozice na trvalé uctění památky opozičního politika Borise Němcova, který byl koncem února zastřelen na moskevském mostě nedaleko Kremlu. Důvodem je údajně ustanovení zákona, podle něhož se v Rusku nesmějí stavět pomníky osobám, od jejichž smrti neuplynulo alespoň deset let.
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Místo vraždy na severním konci mostu pod Kremlem je stále plné květin, Němcovových portrétů a ruských vlajek. Politik, který mohl být sjednotitelem rozdrobené ruské opozice, byl zabit čtyřmi ranami z pistole, když šel v noci s přítelkyní domů. Policie zadržela pět údajných vykonavatelů vraždy, kteří pocházejí z Čečenska, iniciátor a inspirátor zločinu ale dosud dopaden nebyl. Motivem činu údajně byla Němcovova tvrdá kritika lednového vyvraždění redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo.

/*json*/{"map":{"lat":55.75076117909217,"lng":37.62043167892078,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":55.74977227972885,"lng":37.624268531799316,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Zástupci ruské opozice navrhují, aby na místě vraždy byla do ochozu mostu zasazena pamětní deska, případně aby byl most, nesoucí nyní jméno Velký most řeky Moskvy, po Němcovovi přejmenován. Podle opozičního politika Dmitrije Gudkova byla Němcovova vražda natolik výjimečnou událostí, že by starosta Sergej Sobjanin měl návrh na trvalé uctění památky zemřelého podpořit.

„Žádost na vybudování pomníku jsme obdrželi, reakce byla odmítavá,“ řekl dnes náměstek moskevského starosty Leonid Pečatnikov. Sám připustil, že podle zákona může být postaven pomník i dříve než po deseti letech od smrti dotyčného člověka, pokud k tomu dá pokyn prezident republiky nebo moskevský starosta. Takový krok ale podle Pečatnikova nemá politické opodstatnění.