Řecký ministr: Rusko Řeky na Krymu chrání před ukrajinskými fašisty

Moskva - Řecká menšina na Krymu byla vystavena útokům „fašistické ukrajinské vlády“, ale nyní jsou řecké rodiny na poloostrově pod ochranou ruských vojáků. „Řecké obyvatelstvo na Krymu mělo vždy těsné svazky s místními Rusy. Patříme ke stejné církvi, věříme ve stejné hodnoty. Rusko proto nemohlo neochránit Řeky od ukrajinské fašistické vlády,“ prohlásil v rozhovoru pro ruský server Gazeta řecký ministr obrany Panos Kammenos.

Na Krymu žije od 18. století řecká menšina, po rozhodnutí diktátora Josifa Stalina o jejich deportaci koncem druhé světové války jich nyní na Krymu zůstalo jen několik tisíc. Podle Kammenose je dnes jejich úkolem stát se prostředníky mezi Ruskem na jedné straně a Evropskou unií a NATO na straně druhé.

Kammenos se v Moskvě účastní každoroční bezpečnostní konference, kterou ale západní účastníci letos ignorovali. Ministr, jehož do koaliční řecké vlády vyslala pravicová nacionalistická strana Nezávislí Řekové, je podle serveru Gazeta na konferenci jediným západním hostem. V rozhovoru se vyslovil rovněž pro zrušení sankcí, které jsou podle něj katastrofou nejen pro Rusko, ale i pro EU. Vztahy s Ruskem označil za důležité pro Řecko. „Sedmdesát procent našeho zemědělského exportu míří do Ruska, 25 procent turistů u nás je z Ruska a 95 procent Řeků je přesvědčeno, že Rusové jsou naši bratři,“ prohlásil.

Panos Kammenos
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Aswestopoulos Wassilis

Řecká vláda se snaží udržovat těsné vztahy s Ruskem a důrazně se staví proti západním sankcím uvaleným na Rusko po ruské anexi Krymu a proruském povstání v Donbasu. Premiér Alexis Tsipras minulý týden v Moskvě zopakoval, že jeho země se sankcemi nesouhlasí a pokusí se zablokovat jakékoli snahy o jejich další zpřísnění.