Tajný příběh Costy Concordie. Podle odposlechů se na lodi pašoval kokain

Řím – Italská výletní loď Costa Concordia, která v roce 2012 havarovala u ostrova Giglio, měla kromě pasažérů převážet i kokain kalábrijské mafie 'Ndrangheta. S odvoláním na policejní odposlechy o tom informoval italský list La Repubblica.

Italská mafie 'Ndrangheta působí především v Kalábrii a v posledních letech se specializuje na nelegální obchod s drogami, který jí má vydělávat řádově miliardy eur. Pro převoz drog z Latinské Ameriky do Evropy kromě lodí společnosti Costa Crociere, které patřila i Concordia, prý mafiáni využívali také plavidla společností MSC a Norwegian Cruise Line.

Podle policejních vyšetřovatelů pašeráci ukrývali velká množství drog na výletních lodích mezi zásobami jídla. Často je prý pašovali ale i mladí kurýři. V souvislosti s odhalením italská policie údajně zatkla již 20 lidí. Zmínku o drogách na potopeném plavidle měli policisté podle listu La Repubblica zaznamenat v jednom z odposlechnutých rozhovorů členů mafie. Zaznělo v něm mimo jiné, že drogy byly i „na té lodi, která z nás udělala před celým světem blázny“.

Luxusní výletní parník Costa Concordia s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotal u italských břehů v noci 13. ledna 2012, když najel na mělčinu a částečně se převrátil. Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio po technicky náročné operaci odtažen teprve v závěru loňského roku. Nyní se pracuje na sešrotování lodi v loděnicích přístavu v Janově. Není jasné, zda byl drogový kontraband na Costě Concordii i v době neštěstí, a ani vyšetřovatelé nehody nikdy nezveřejnili informace o případném nálezu kokainu na potopené lodi.