Orbán brojil proti multikulturalismu i liberalismu

Budapešť – Multikulturalismus a liberalismus jsou špatné, prohlásil maďarský premiér Victor Orbán ve své zprávě „o stavu národa“. Slíbil také, že bude bojovat proti vlně ilegálních přistěhovalců, aby se z Maďarska nestal uprchlický tábor. Země v poslední době čelí velkému přílivu běženců z různých rozvojových zemí - hlavně z Kosova. Většina z nich ale míří za lepším životem dál do Unie.

Orbán zdůraznil, že vláda jeho strany Fidesz opustila neoliberální hospodářskou politiku, politiku omezování, „falešnou představu“ mnohonárodní společnosti a liberálně-sociální politiku, jež neuznává obecné blaho a odmítá křesťanskou kulturu. Maďarsko podle něj není izolované a už brzy ve střední Evropě opět stane na špici.   

Maďarský premiér je o správnosti svého kurzu pevně přesvědčen. Vláda prý opustila „dogma politické korektnosti“. Maďaři jsou podle něj ve své podstatě „politicky nekorektní“, což znamená, že ještě neztratili zdravý rozum. Lidi nezajímají „plané řeči, nýbrž fakta; chtějí výsledky, žádné teorie“, prohlásil Orbán.     

Západ ho kritizuje především kvůli postupnému soustřeďování moci a omezování lidských práv a svobod. Vyčítá mu rovněž příliš těsné vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a odmítání sankcí uvalených na Rusko kvůli roli Moskvy v ukrajinské krizi. 

Viktor Orbán
Zdroj: ČTK/AP/Szilard Koszticsak

Obliba Fideszu klesá  

Orbánova strana Fidesz se loni těšila značné podpoře Maďarů. S výrazným náskokem vyhrála troje volby - parlamentní, obecní a do Evropského parlamentu. Ve druhém pololetí a především koncem roku ale její obliba zaznamenala pokles kvůli nepopulárním krokům, zejména pokud jde o plán zdanit internet, který vláda po demonstracích odložila.  

Náznak změny nálad ve společnosti se pak odrazil ve dvou doplňovacích volbách, v nichž kandidáti Fidesz neuspěli - nejprve v listopadu a nyní uplynulou neděli. Druhá porážka znamenala pro Fidesz ztrátu dvoutřetinové většiny v parlamentu.