V Mexiku zatkli jednoho z nejhledanějších drogových bossů

Tijuana (Mexiko) - Mimořádný úspěch v boji proti organizovanému zločinu hlásí mexické úřady. Ve městě Tijuana na severozápadní hranici se Spojenými státy byl dopaden poslední ze šéfů obávaného drogového klanu Arellano-Félix. Zatčení jednoho z nejhledanějších zločinců v Mexiku i USA Eduarda Arellana Félixa alias "Doktora" předcházela tříhodinová přestřelka s členy gangu. Pod jeho vedením skupina propašovala do Spojených států stovky tun kokainu a marihuany.

„Tímto jsou dopadeni všichni bratři. Někteří už dřív v přestřelce s policisty zemřeli, jiní skončili v celách. Můžeme ale říct, že generace bratrů, která utvářela tuto zločineckou organizaci, je rozprášena,“ sdělil náměstek ministra vnitra Facundo Rosas.

Společně s bossem, na něhož USA svého času vypsaly odměnu pět milionů dolarů a kterého Interpol hledal ve víc než 180 zemích světa, byla zatčena i jeho dcera Alicia a další z jeho kompliců. Při akci se policie zmocnila také zbraní, munice, neprůstřelných vest a tisíců dolarů v hotovosti.

Klan Arellanů-Félixů ovládal obchod s drogami směřujícími za hranice do Kalifornie především v 90. letech. Obávaný byl zejména pro nemilosrdnou likvidaci nepřátel. Zatčení a úmrtí mnohých z bossů však vedla k oslabení organizace a do města se přesunuly jiné mexické drogové kartely, které sváděly o kontrolu nad lukrativním obchodem nelítostný boj. Jen v letošním roce si tento boj vyžádal stovky lidských životů. V poslední době vedl kartel právě Eduardo se svou sestrou Enedinou, když několik z jejich bratrů bylo předtím zatčeno nebo zabito.

Na sever Mexika se ale klid hned tak nevrátí. Na uvolněné místo si brousí zuby frakce, které dosud bojovaly proti rodinnému klanu Arellano-Félix.

Náměstek mexického ministra vnitra Facundo Rosas oznamuje zadržení hledaného drogového bosse Eduarda Arellana Félixa alias "Doktora".
Náměstek mexického ministra vnitra Facundo Rosas oznamuje zadržení hledaného drogového bosse Eduarda Arellana Félixa alias „Doktora“.
Více fotek
  • Náměstek mexického ministra vnitra Facundo Rosas oznamuje zadržení hledaného drogového bosse Eduarda Arellana Félixa alias „Doktora“. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/492/49121.jpg
  • Eduardo Arellano Félix autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/492/49119.jpg