Van Gogh prý zemřel nešťastnou náhodou

Londýn – Malíř Vincent van Gogh nespáchal sebevraždu, ale zemřel nešťastnou náhodou, když jej roku 1890 ve francouzském Auvers-sur-Oise omylem postřelili dva mladíci. K takovému závěru došli badatelé Steven Naifeh a Gregory White Smith, kteří napsali novou umělcovu biografii. Devítisetstránková kniha s lapidárním názvem Van Gogh: The Life vychází dnes ve Velké Británii.

Podle obecného mínění podpořeného mnoha dosud zveřejněnými životopisy se mělo za to, že van Gogh ukončil svůj život sám. Tvrdilo se, že proti sobě obrátil zbraň na poli, kam chodil malovat, a na následky zranění později zemřel. Autoři zmíněné knihy ale po více než deseti letech výzkumů považují za reálnější úplně jiný scénář.

Podle nich je více než jasné, že malíř se onoho osudného dne na pole nevydal s úmyslem se zabít. Poté, co prostudovali záznamy se vzpomínkami pamětníků a další dokumenty, se prý jeví jako pravděpodobnější verze, že van Gogha omylem postřelili dva chlapci, kteří ho při práci navštěvovali, a malíř se je pak historkou o sebevraždě snažil chránit před potrestáním.

„O těch dvou klucích, z nichž jeden chodil v kovbojském převleku a měl u sebe kvůli tomu poškozenou pušku, se vědělo, že chodí s Vincentem popíjet. Máme tu tedy párek teenagerů se špatně fungující zbraní, kluka, který si rád hraje na kovboje, a tři lidi, kteří toho nejspíš hodně vypili,“ shrnul jeden z autorů životopisu Steven Naifeh. Potvrzení verze o neúmyslném zabití autoři našli i v lékařských záznamech. Z nich vyplývá, že kulka do malířova hrudníku pronikla šikmo, tedy v úhlu, který vůbec neodpovídá sebevraždě.

V kapitole, kterou v knize spekulacím o van Goghově smrti věnují, došli vědci k závěru, že malíř zemřel rukou šestnáctiletého Reného Secretana. Mladíka, který ho obtěžoval a kterého vůbec neměl v lásce. Když v životopise vysvětlují, proč by van Gogh kryl čin někoho, koho nesnášel, tvrdí, že „van Goghovi přišla smrt vhod“. Prý cítil, že je břemenem pro svého bratra Thea, který ho živil, a tak smrtelné zranění bral jako osud.

Vincent van Gogh je jedním z nejznámějších moderních malířů, úspěchu se však během svého života nedočkal. Ačkoli žil v nouzi a musel spoléhat na pomoc svého bratra, jeho obrazy se dnes prodávají za stamiliony.

Video Van Gogh se nezabil
video

Van Gogh se nezabil