S hotely, zahrádkami i úplným koncem rotační výuky počkejte, doporučila ministrům odborná skupina MeSES

Meziresortní skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučila vládě, aby počkala se schválením dalšího balíčku uvolnění opatření. Vláda by mohla již od následujícího týdne povolit restaurační zahrádky, částečné otevření hotelů a také plošně ukončit rotační výuku. Podle MeSES by bylo vhodné počkat ještě týden.

Členové skupiny, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, ale mezi jejími členy jsou kromě zdravotnických expertů i ekonom, psycholog či sociolog, ve svém stanovisku k dalšímu postupu rozvolňování doporučují počkat s dalším balíčkem dva týdny. Součástí čtvrtého balíčku by měly být například zahrádky restaurací, otevření hotelů a penzionů, ale jen do 25 procent jejich kapacity.

„Rozvolnění od 10. května pravděpodobně způsobí růst mobility, je proto žádoucí vyčkat s dalšími změnami do té doby, než bude patrné, jak velký tento efekt bude,“ stojí ve stanovisku MeSES – přestože skupina připustila, že se kolem 17. května nejspíše podaří snížit počet nakažených za týden na 75 na sto tisíc obyvatel, což je úroveň, na které by se měl čtvrtý balíček zavést.

Návrat plně prezenční výuky ve školách – tedy ukončení rotací tříd – by podle expertů neměl být plošný a týkat se má pouze krajů s lepší situací. Skončit by rotační výuka mohla ve třídách, které jsou ve škole alespoň dva týdny, ale pouze v krajích, kde je méně než sto případů na sto tisíc obyvatel za týden a zároveň je reprodukční číslo pod jedničkou.

O tom, že by mohla rotační výuka k 17. květnu úplně skončit, se zmínil v minulém týdnu premiér Andrej Babiš (ANO) a druhé květnové pondělí by o tom měla jednat vláda.

Zároveň MeSES varovala před tím, aby vláda do kteréhokoli balíčku něco přidávala. Ve čtvrtém balíčku se počítá i s povolením některých kulturních akcí. Podle skupiny je potřeba, aby v květnu a červnu byly možné jen hromadné akce se sezením. Sedadla musí být kvůli trasování číslovaná a třeba je test či jiné potvrzení.

Nad rámec dohodnutých balíčků lze podle MeSES povolit pouze ojedinělé pilotní projekty, „kde skutečně dochází ke sběru dat a následnému vyhodnocení, zda na akci došlo k šíření nemoci“.