Otevírají obchody, rozšiřuje se i rotační výuka

V neděli přibylo 381 nových případů onemocnění covid-19, očkování dostalo 24 819 lidí. V další vlně rozvolňování otevírají od pondělí všechny obchody a další provozy služeb. Zmírňují se také pravidla nošení respirátorů a roušek venku. Do lavic se rotačně vracejí starší žáci základních škol v sedmi krajích. V omezeném režimu mohou otevřít památky, muzea či galerie tam, kde dosud nebyly otevřené. Na pondělním jednání vláda schválila otevření zahrádek restaurací od 17. května.

Video Události
video

Události: V Česku se otevřely obchody, galerie i památky

Laboratoře v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje.

Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 24 819 lidí, zhruba o čtyři tisíce více než před týdnem. V sobotu zdravotníci oočkovali přes 30 tisíc. Je to výrazně méně než v předchozích třech rekordních dnech, ale proti minulým víkendovým dnům počet očkovaných stoupl. V Česku bylo dosud celkem podáno 3 654 376 dávek vakcíny proti covidu-19, plně očkováno je 1,058 milionu lidí.

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,645 milionu lidí. Z toho 29 711 pacientů s potvrzenou nemocí covid-19 zemřelo. Na Pražském hradě se v pondělí uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30 tisíc svíček. První z nich zapálí prezident Miloš Zeman.

Rozvolňuje se ve školách, obchodech i službách

V posledních týdnech se epidemická situace zlepšuje, a zmírňují tak proticovidová opatření. Od pondělí lidé venku musí nasadit ochranu dýchacích cest pouze při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pakliže nejde o členy jedné domácnosti.

Povinnost zakrytí dýchacích cest zůstává v prodejnách, kde také stále platí omezení povoleného počtu lidí. Kromě maloobchodu mohou nově otevřít například opravny obuvi, autobazary, autosalony, lanovky, solária, hodinářství, zlatnictví či truhlářství nebo cestovní kanceláře.

Postupně se také vracejí žáci a studenti do škol v jednotlivých regionech podle epidemické situace v daném kraji. V pondělí se k ostatním regionům Česka přidávají školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině v rotační výuce na druhém stupni základních škol a k plné výuce v mateřských školách. Obnovuje se také klinická a praktická výuka vysokých škol.

Video Události
video

Události: Vláda schválila další rozvolnění. Dotkne se restaurací, kultury i školství

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) vláda zvažovala, že se obchody a školy v některých okresech Vysočiny, Zlínského a Jihočeského kraje, kde je epidemická situace horší, zatím neotevřou. Kabinet ale nakonec uznal, že okresy jsou velmi malé jednotky a mobilitu významně nezvýší. Řada lidí dojíždí stejně do školy nebo do obchodu mimo okres, kde žije. Vláda tedy schválila, že školy, obchody a další služby se od pondělí otevřou v celém Česku.

Muzea, galerie a památky mohou otevírat jen za podmínky striktních hygienických pravidel. Jeden návštěvník by měl mít k dispozici patnáct metrů čtverečních, povoleny nejsou skupinové prohlídky. Již před týdnem otevřely v takovémto režimu v Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze.

Ministr zdravotnictví avizoval, že kabinet bude při rozhodování vycházet z aktuálních čísel a doporučení epidemiologů. Třicet až čtyřicet procent Čechů podle něj stále může onemocnět covidem-19, a proto je potřeba rozvolňovat opatrně.

Evropská komise schválila český program na podporu podniků

Podnikům zasaženým koronavirem má pomoct český program v hodnotě 50 miliard korun, který schválila Evropská komise (EK). Příjemcům má zajistit dostatečnou likviditu k pokračování činnosti. Oznámila to komise. 

Pomoc bude mít v rámci programu podobu grantů, záruk či úvěrů, jejichž úkolem bude kompenzovat příjemcům náklady z období od loňského února do letošního prosince. Pomoc mohou získat podniky, které prokážou požadovaný pokles příjmů oproti období před příchodem koronavirové krize. Program se týká podniků všech velikostí a ze všech odvětví s výjimkou finančního sektoru.

„Mnoho firem v EU registruje výrazný pokles svých tržeb a aktivit kvůli restriktivním opatřením k omezení šíření koronaviru,“ upozornila v tiskové zprávě o schválení programu místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. „Nadále v úzké spolupráci s členskými státy hledáme funkční řešení k minimalizaci ekonomických dopadů šíření koronaviru,“ dodala.

Správa hmotných rezerv by měla vypsat další zakázku na testy do škol

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) požádal předsedu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra o vypsání ještě jedné soutěže na nákup antigenních testů pro školy, aby jich byl do konce června centrálně dostatek.

„V pátek jsem svým dopisem, tak jak mám podle usnesení vlády činit, oslovil šéfa státních hmotných rezerv, aby ještě jedna soutěž proběhla, abychom skutečně měli dostatek antigenních testů pro školy centrálně do 30. 6.,“ uvedl Plaga.

Podle ministra platí informace z minulého týdne, že Národní pedagogický institut má rezervní množství antigenních testů a provoz škol je pokryt do 17. května. Nad tuto rezervu školy získají příspěvek 300 tisíc testů od obchodního řetězce. „V současné chvíli je testů v rámci vzdělávacích institucí nedostatek, proto jsme se rozhodli nabídnout školám pomoc,“ uvedl generální ředitel Kauflandu Stefan Hoppe.

Plošné testování ve školách začalo 12. dubna. Stát jim rozdělil asi 7,6 milionu testů, dalších 5,6 nyní Správa státních hmotných rezerv pořizuje. Předchozí tendr na konci dubna zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Vítěz nové soutěže má být známý v pondělí. Pokud tato zakázka vyjde, vystačí množství testů při plném návratu dětí do škol zhruba na tři týdny.