Drive-in hlasování nebo zvláštní okrsky. Ministerstvo navrhuje změny voleb kvůli pandemii

3 minuty
Události: Jak se bude volit?
Zdroj: ČT24

Ministerstvo vnitra připravilo čtyři alternativy pro možnost hlasování z karantény při říjnových volbách do krajů a Senátu. Jedná se o takzvané drive-in hlasování, tedy volení z auta, dále zvláštní okrsky zřízené například v uzavřených domovech seniorů, možnost zmocnění zástupce a docházkové komise. Po jednání se zástupci parlamentních stran to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Hamáček po jednání za nejjednodušší označil přijmout všechny možnosti, aby bylo možné přizpůsobit se všem okolnostem.

Zástupci opozičních občanských demokratů, Pirátů, STAN a TOP 09 po schůzce podpořili první dvě varianty, tedy hlasování z auta a zvláštní volební okrsky v zařízeních v karanténě. S ministrem se shodovali na tom, že volby by měly být co nejbezpečnější, aby se lidé nebáli přijít hlasovat. „Uděláme všechno pro to, aby volby byly naprosto bezpečné,“ slíbil Hamáček.

Parlamentní strany se k variantám mají vyjádřit do 4. srpna. O den později se na ministerstvu vnitra uskuteční další schůzka, jejíž závěry ministerstvo předloží v podobě změny volebního zákona tak, aby ho vláda mohla schválit na svém příštím jednání 17. srpna.

Do konce srpna by návrh mohly projednat obě komory parlamentu. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška se tak stane na mimořádné schůzi dolní komory. Podle ministra by změna zákona měla být přijata do září, kdy začne školení volebních komisí.

18 minut
Brífink ministra vnitra o možných úpravách voleb během pandemie
Zdroj: ČT24

Kontroverzní návrhy

Piráti prosazovali také zavedení korespondenční formy hlasování. Podle jejich předsedy Ivana Bartoše i Hamáčka ale pro toto řešení není ve sněmovně většinová podpora. Kvůli tomu se podle Bartoše neobjevilo ani v aktuálních návrzích ministerstva. ODS podle svého místopředsedy Martina Kupky podpoří i „chráněné mobilní týmy“, tedy výjezdy s přenosnou volební schránkou.

Nejdiskutabilnější z návrhů ministerstva je podle Hamáčka i opozičních představitelů možnost zvolit si zástupce, který by za voliče v karanténě mohl lístek do urny vhodit, a to kvůli ústavní podmínce tajnosti hlasování. Tento model používají v Británii, Nizozemsku, Francii či Chorvatsku.

Podle ministrova náměstka Petra Mlsny je ale možnost zmocnění zástupce u voleb v souladu s ústavou. Člověk v karanténě by nahlásil na obecním úřadu svého zmocněnce včetně čísla občanského průkazu, který by za něj v době hlasování odvolil. Data o zmocniteli i zmocněnci by byla opakovaně ověřována.

Hamáček zdůraznil, že všechny navrhované varianty by se vztahovaly pouze na lidi, kteří jsou v karanténě z rozhodnutí hygieny či lékaře. Za současného stavu by se to týkalo zhruba 3500 voličů, uvedl ministr. Podle předsedy STAN Víta Rakušana by se varianty nevztahovaly na lidi, kteří jsou ve dvoutýdenní preventivní karanténě po návratu ze zahraničí. „Takový člověk není žádným způsobem krácen na volebním právu,“ uvedl.

Hamáček zdůraznil, že usiluje o co nejširší konsenzus mezi stranami. Pokud by jedna z nich některou z variant vetovala, z návrhu by tato forma hlasování podle ministra vypadla.

Předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN) v dopise Hamáčkovi uvedl, že obce jsou připraveny zabezpečit konání voleb i za zpřísněných podmínek. Stát ale musí zajistit ochranné pomůcky a financování.  

Skončila lhůta pro nominaci do krajských a senátních voleb

Strany a hnutí měly v úterý poslední možnost přihlásit své kandidáty k letošním krajským a senátním volbám. Lhůta skončila v 16:00. O tom, kdo nakonec bude k volbám připuštěn, rozhodnou registrační úřady do půlky srpna. Krajské volby se budou konat spolu s prvním kolem senátních voleb 2. a 3. října.

Do minulých krajských voleb v roce 2016 se přihlásilo 89 uskupení, z nichž ve všech 13 regionech mělo zastoupení šest. V senátních volbách v roce 2014 v obvodech, kde se bude hlasovat i letos, přihlášku podalo 260 adeptů.

Krajské volby zřejmě budou více než jen bitvou o vládu v regionech. Pro mnohé strany se stanou i testem před sněmovními volbami v příštím roce. Vítězství v regionálních volbách chce obhájit vládní hnutí ANO, které před čtyřmi lety zvítězilo v devíti ze 13 krajů. V senátních volbách bude nejvíce mandátů obhajovat vládní ČSSD, a to deset z 27.

Podle Chvojky je relevantní každá z možností. K volbě skrze zmocněnce jsme zdrženliví, míní Kupka

Tématem voleb se zabýval také pořad Události, komentáře. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky od března vláda řešila spoustu jiných věcí, jako je například podpora zaměstnavatelů, zaměstnanců, a otázka voleb tak přišla na řadu až teď, ale „stále ještě včas“. Každá z navrhovaných možností přitom dává možnost, aby ten, kdo je v karanténě, mohl odvolit a nebylo mu tak upíráno jeho volební právo.

Poslanec a místopředseda ODS Martin Kupka v té souvislosti zdůraznil, že covid-19 neopodstatňuje krácení na volebním právu. „My jsme přišli i s tím, že by bylo dobré, kdyby tady fungovaly i speciální mobilní volební komise, které budou schopny přijít za lidmi, kteří jsou v karanténě a spadnou do ní i po středě, kdy může proběhnout volba drive-in,“ řekl. Naopak vůči volbě prostřednictvím zmocněnce se Kupka staví velmi zdrženlivě.

„Protože to – i podle ústavních právníků – není v souladu s českou ústavou, protože ta předpokládá opravdu přímou volbu bez zastoupení,“ vysvětlil.  

15 minut
Chvojka a Kupka v Událostech, komentářích
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát řeší petici proti převodu financování nepedagogů na obce a kraje

Školské odbory chtějí zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Jejich petici mají na programu senátoři. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje. Koalice kvůli opozičním obstrukcím nedokázala dokončit ani po dvou měsících závěrečné kolo schvalování předlohy.
před 31 mminutami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 54 mminutami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 57 mminutami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 1 hhodinou

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 2 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 3 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 4 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 5 hhodinami
Načítání...