
OVM: Jak volit v době koronavirové
K tomu, aby v říjnových krajských a senátních volbách mohli hlasovat i lidé v karanténě kvůli koronaviru, je podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) třeba změna zákona. Parlament by ji mohl projednat v srpnu či v září ve zrychleném režimu. Uvedl to v neděli v Partii televize Prima. V úterý chce na ministerstvu probrat možná řešení se zástupci parlamentních stran.
„Ať uděláme cokoli, tak to bude muset znamenat změnu volebního zákona,“ uvedl Hamáček. Senát ve středu vyzval vládu, aby nalezla řešení v rámci platných zákonných pravidel.
Ministr ale uvedl, že bude třeba upravit ustanovení zákona, podle něhož lidé v karanténě kvůli zdravotnímu stavu nemohou hlasovat. Zákaz volit by měl zůstat zachován například pro pacienty s otevřenou tuberkulózou.
Daniel Prokop v pořadu OVM uvedl, že možnost korespondenční volby se odkládá již od roku 2004. I současný návrh zákona, který je ve sněmovně, pak počítá s jejím zavedením pro hlasování v zahraničí, ale ne v Česku.
Prokop zároveň považuje obavy ANO či ČSSD (protože by to podle zkušeností ze zahraničí spíše nahrávalo jiným typům stran) z korespondenční volby za nadhodnocené. Osobně je pak proti možnosti elektronického hlasování, kde je značná možnost zneužití.
Jaké jsou varianty voleb v době koronavirové
Michal Klíma řekl, že nyní je potřeba ad hoc vymyslet mechanismy (voleb), které by bylo možno uskutečnit již letos a s co nejmenším zdravotním rizikem. Za hlavní pak považuje být připraven na rok 2021, kdy se mají v Česku uskutečnit parlamentní volby.
Korespondenční volbu (ať už v jen v cizině či také v Česku) považuje za jednu z funkčních metod. Jako další vidí již zmíněné volební jednotky či třeba možnost zástupného hlasování v rámci rodiny. Dodal, že je možnost se poučit, jak podobné situace – volby v době koronaviru – řešili v Chorvatsku, Polsku či ve Francii.
Kvůli šíření koronavirové nákazy byly již letos odloženy různé typy voleb v 67 zemích světa.