Nejhezčí známka na světě? Ta od České pošty

Vídeň - Česká pošta má nejkrásnější známku na světě. Desetikorunová známka s motivem Poštovního muzea vyhrála v prestižní soutěži Grand Prix de l'Exposition na světové výstavě WIPA ve Vídni. Na druhém a třetím místě skončily známky z Lichtenštejnska a Slovenska.

Za každou zemi šla do soutěže jen jediná známka

Do prestižní soutěže spojené se světovou výstavou WIPA Vídeň mohly poštovní správy přihlásit vždy maximálně jeden exemplář. Česká pošta vybrala známku od slovenského výtvarníka Dušana Kállaye, kterou rytecky rozkreslil Miloš Ondráček.

Známka zvítězila před exponáty z Lichtenštejnska a Slovenska. V první desítce se na dalších místech umístily známky poštovních správ Švédska, Vatikánu, Ukrajiny, Chorvatska, Ruska, Německa a Islandu.

Ředitel odboru známkové tvorby České pošty Břetislav Janík:

„Vítězství České republiky v soutěži je zároveň oceněním vysoké kvality tvorby známek u nás. Zatímco řada konkurenčních poštovních správ pro soutěž vybrala například aršíky, které jsou výrobně mnohem složitější, my jsme vyhráli s úplně běžnou výplatní známkou tištěnou ofsetem.“


Se známkami, kde je hodnota vyznačena písmenem, a nikoliv cenou, začala pošta v roce 2010, kdy začala vydávat samolepicí známky s postavičkami legendárního komiksu Čtyřlístek.