V Libereckém kraji rezonuje především téma dopravy, zdravotnictví a obavy z těžby v polském dole Turów

V uplynulých čtyřech letech Libereckému kraji vládla koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s hnutím ANO, sociálními demokraty a ODS. I přes obvinění z korupce křeslo hejtmana obhájil Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který se v roce 2016 stal suverénním vítězem voleb. Soud ho letos v květnu nepravomocně obžaloby zprostil.

Do krajského zastupitelstva se dostalo sedm stran, což bylo nejvíc v historii Libereckého kraje. Po celé čtyřleté období se podařilo Libereckému kraji hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, a dokonce snížit zadlužení o 450 milionů korun. Kraj ale nemá dostatečnou finanční rezervu. Činí pouhé jedno procento, tedy asi dvacet milionů korun, což by podle opozice v případě krizového stavu nemuselo stačit.

Vznik krajského dopravce zkomplikoval antimonopolní úřad

Vznik vlastní autobusové dopravy opozice přivítala, nelíbí se jí ale, že ve finále jezdí dráž než soukromý dopravce, tedy společnost BusLine. Vyplývá to z analýzy Institutu pro udržitelný rozvoj. Vedení Libereckého kraje s výsledky analýzy nesouhlasí. Trvá na tom, že založení vlastní společnosti bylo správné rozhodnutí a nejrychlejší a nejlevnější řešení, jak zajistit dopravní obslužnost v části regionu, a zároveň mít stoprocentní kontrolu nad penězi, kterými dopravu dotuje.

Vznikem vlastní dopravní společnosti se zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V roce 2017 rozhodl, že kraj nesmí akcie dopravců kupovat napřímo, tedy bez vyhlášení veřejné zakázky. Liberecký kraj se bránil žalobou, se kterou letos u Krajského soudu v Brně uspěl. Spory mezi Libereckým krajem a ÚOHS vyústily v požadavek na odvolání předsedy ÚOHS Petra Rafaje.

Kvůli zajištění autobusové dopravy v Libereckém kraji zasahovali v roce 2018 v sídle kraje detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Předmětem jejich šetření byla desetiletá zakázka, na kterou Liberecký kraj ročně dává 300 milionů korun. Mezi obviněnými jsou i dva bývalí krajští radní.

Prioritou ve zdravotnictví je Centrum urgentní medicíny

Po osmi letech příprav se konečně podařilo zahájit projekt modernizace Krajské nemocnice Liberec. Projekt za 3,3 miliardy korun je zatím ve fázi územního rozhodnutí. Samotná stavba nového Centra urgentní medicíny začne až v dalším volebním období, tedy na podzim roku 2021. Počítá s operačními sály, JIP, ARO, traumacentrem, laboratoří, ambulancemi i lůžkovou částí.

Záchranáři v Libereckém kraji v tomto volebním období získali nové sanitky za 73 milionů korun, vznikla úplně nová základna záchranné služby v Rokytnici nad Jizerou a dokončit se podařilo výstavbu heliportu pro noční provoz letecké zdravotnické záchranné služby, včetně modernizace výjezdové základny na letišti.

Došlo také k navýšení peněz pro pracovníky ve zdravotnictví, sociální sféře a ve školství. Opozice ale kritizuje, že za poslední dvě volební období vzniklo v krajských sociálních zařízeních pouze jedno jediné lůžko pro seniory.

Velkým tématem zůstává důl za polskými hranicemi

Ztráta vody, hluk, prach, sesuvy půdy. Takové obavy vzbuzuje u lidí v okolí Hrádku nad Nisou polský hnědouhelný důl Turów. Libereckému kraji se sice podařilo přesvědčit Ministerstvo životního prostředí ČR o vydání nesouhlasného stanoviska k záměru rozšíření těžby, ta ale za polskými hranicemi pokračuje dál.

Stávající povolení proto kraj považuje za neplatné. Poláci totiž nepřihlédli k námitkám českých sousedů. Na popud Libereckého kraje česká vláda podala na Polsko stížnost, kterou se zabývá Evropská komise. Veškeré snahy o vyjednání kompenzací za škody způsobené těžbou ztroskotaly.

Nesplněné sliby

Stále se nepovedlo prosadit železniční koridor Liberec–Praha. Cesta vlakem z Liberce do hlavního města trvá bezmála tři hodiny. Autem nebo autobusem zabere pouhou hodinu. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) přitom sliboval, že chce přímé spojení Liberec–Praha zavést v roce 2018.

Nepodařilo se také získat od státu peníze na opravu skokanského areálu v Harrachově. A Liberecký kraj stále nemá ani vlastní krajský soud. Je pouhou pobočkou Krajského soudu v Ústí nad Labem. Zřízení vlastního soudu je tématem předvolebních slibů mnoho let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Liberecký kraj

Církev se zbavuje desítek kostelů. Nemá na opravy

Církev nabízí obcím do majetku opuštěné kostely. Jen v Libereckém kraji je jich na šest desítek. Zájem o zchátralé památky mají především menší obce, kde tvoří většinou hlavní dominantu. Radnice, které se rozhodly objekty převzít, v nich chtějí vybudovat například komunitní a společenská centra.
13. 7. 2025

Parkovací dům v Liberci slouží něco přes rok, už ho čekají opravy

Parkovací dům v centru Liberce otevřelo hejtmanství vloni v lednu, nyní jeho části reklamuje. „Liberecký kraj průběžně vyhodnocuje stav parkovacího domu. A jelikož má podle smlouvy šedesát měsíců na záruční opravy, tak těchto oprav využívá,“ vysvětlil mluvčí kraje Filip Trdla. Práce potrvají dva týdny, rekonstruovat se mají povrchy, nájezdní rampy nebo odpařovací žlaby. Liberecká opozice stavbu, která vyšla na 246 milionů korun, od začátku kritizuje, považuje ji za předraženou. Hejtmanství však kritiku odmítá, investice podle něj byla nutná.
9. 7. 2025

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
5. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
5. 7. 2025

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
4. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
4. 7. 2025Aktualizováno4. 7. 2025

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025
Načítání...