Mládě lva berberského si lebedí v Olomouci. Ve dvou měsících už si dovolí i na „tatínka“, říká ošetřovatelka

Velmi hravé i zdravě drzé je dvouměsíční mládě lva berberského, které přišlo na svět v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce v polovině května. Mládě bylo několik týdnů ukryto před zraky návštěvníků, aby měla lvice klid na péči o svého potomka. Nyní už ho můžou v pavilonu šelem sledovat i návštěvníci zoo.

Je to jubilejní 20. mládě lvů berberských odchované v olomoucké zoologické zahradě, řekla ošetřovatelka Dana Reisigová. Zpočátku byl malý lev hodně bázlivý, ale už se díky mateřské péči lvice Lily otrkal a postupně se seznamuje s nástrahami života. „Má takovou drzou povahu, protože si dovolí i na tatínka, ale jinak je hrozně hodný,“ uvedla Reisigová.

Lvíče se narodilo páru lvů berberských. Matka Lily o něj ve dne v noci pečuje a statný lev Šimon dokáže udržet nervy na uzdě i poté, co jeho skotačící potomek ve výběhu zazlobí nebo ho při hraní kousne. „Lev Šimon je na koťata pokaždé hodný. Má povahu po svém tatínkovi, což bylo nejzlatější zvíře, které jsme tady měli,“ podotkla Reisigová.

Když se lvíče narodilo, tak lvice Lily byla s mládětem oddělena a její partner pouze zvědavě strkal obrovskou hlavu do otvoru ubikace, aby zjistil, jak se rodinka má. Lvice ho ale zpočátku nepustila dovnitř.

„Po dvou týdnech už tam s nimi ležel (lev Šimon) a není žádný problém. Dotýká se mláděte, a když si mládě s ním hraje takovým tím rabiáckým způsobem, že ho kouše do ocasu a uší nebo po něm skáče, tak většinou jenom zavrčí či se ožene ocasem.“

Dana Reisigová

ošetřovatelka

Samice Lily 11. května na svět přivedla tři mláďata, avšak přežilo pouze jedno. „Je to krásné mládě, která má přes deset kilogramů,“ dodala mluvčí zoo Karla Břečková. Uvedla, že lvíče už kromě mateřského mléka začíná postupně ochutnávat i maso.

Základ olomouckého rodu položila lvice Zana

Základ chovu lvů berberských položila olomoucká zoo v roce 1993, kdy ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové získala lvici Zanu. O necelé dva roky později k ní z brněnské zoo přibyl samec Vilém. Od roku 1995 se v zoo na Svatém Kopečku narodilo 20 mláďat.

Zoologické zahrady na celém světě nyní chovají pouze několik desítek lvů berberských, kteří dříve obývali severní Afriku. S jejich vyhubením započali staří Egypťané a později Římané, kteří je používali k bojovým hrám s gladiátory. Od poloviny 20. století je tento poddruh lva považován za v přírodě vyhynulý. 

/*json*/{"map":{"lat":49.63345691868138,"lng":17.34330369999998,"zoom":20,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.63349254185948,"lng":17.343328510433366,"type":"1","description":"Olomoucká zoo"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/