Pardubice budou vymáhat statisíce za „služební“ cestu do JAR

Pobyt zástupců pardubických městských firem v Jihoafrické republice nebyla služební cesta. Vyplývá to z nezávislého posudku, který si radnice dala zpracovat. Náklady 210 tisíc korun bude město vymáhat. Manažeři ze Služeb města Pardubic a SMP – Odpady podle svých slov v zemi loni dva týdny poznávali krajinu, kulturu a systém nakládání s odpady.

Video Události v regionech (Praha)
video

Pardubická cesta do JAR nebyla služební

Z rozpisu zájezdu vyplývá, že z 12 dnů v JAR měli manažeři jenom čtyři dny pracovní náplň. „Převážná část zájezdu měla charakter poznávacího zájezdu,“ uvedl Radim Jelínek z tiskového odboru magistrátu. 

Radní proto uložili představenstvu Služeb města Pardubic, aby zajistilo vymáhání škody, respektive nákladů vynaložených na cestu. „Doporučili jsme jednoznačně, aby ta škoda byla vymáhána,“ uvedl pro ČT primátor Pardubic Martin Charvát (ANO).

Posudek také zpochybňuje, že náklady na cestu bude finanční úřad považovat za daňově uznatelné. Doporučuje proto, aby obě společnosti opravily svá daňová přiznání. Advokátní kancelář také uvedla, že členové představenstva SMP – Odpady nepostupovali s péčí řádného hospodáře.

Kvůli cestě zastupitelé v únoru odvolali z funkce místopředsedkyni představenstva firmy Služby města Pardubic Leu Tomkovou. Už předtím městská rada odvolala celé představenstvo SMP – Odpady.

Nové vedení společností má vymáhat náklady na cestu manažerů buď dohodou, nebo soudně. Tomková navíc dostala odstupné 300 tisíc korun, protože byla z funkce odvolána bez udání důvodu. To vzbudilo další vlnu kritiky. Tomková během pondělí nebrala redaktorům České televize telefon ani neodpovídala na zaslané textové zprávy.

Vedení firem strávilo v JAR dva týdny, letenky i pobyt stály 210 tisíc korun. Tomková tehdy médiím řekla, že jakékoli poznání krajiny, kultury nebo systému nakládání s odpady je přínosné a inspirující. Podle ní se jednalo o řádně schválenou služební cestu.