Populární král smrků nepřežil únorovou vichřici. Ochránci ho ale nerozřežou a nechají na místě

Na západě Čech pokračuje likvidace stromů polámaných nedávnou vichřicí. Lesníci teď vyrážejí do hůře přístupného terénu. Některé stromy ale zůstanou na zemi, bez zásahu těžařů. Ochranáři se tak rozhodli třeba u památného stromu nazvaného král smrků, který stál nedaleko Mariánských Lázní a byl populární mezi turisty.

Video Události
video

V minulých letech strom napadly dřevokazné houby

Majestátní smrk ztepilý vyrostl do výšky 41 metrů a obvod kmene přesahoval 4,5 metru. Strom byl starý zhruba 200 let, pamatoval tedy vznik nedalekých Mariánských Lázní.

V roce 1972 ho objevil lesník Vladimír Šindelář a o pár let později se stal oblíbeným cílem turistů. Pravidelně se tu scházeli hlavně před vánočními svátky.

V posledních letech ale krále smrků napadlo několik dřevokazných hub, poslední kapkou pak byla vichřice, která se krajem prohnala 23. února. „Příčinou toho pádu byl vítr, ale úplný prvopočátek je v hnilobě, která je masivní po celém obvodu kmene,“ vysvětluje dendrolog Tomáš Fiala. 

Král smrků se svou charakteristickou kaskádou větví

Zdroj: ČT24

Ředitel CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček dodává, že byl král smrků jediným památným stromem v kraji, který vichřici nepřežil.

Teď vedení chráněné krajinné oblasti rozhodlo, že strom nebude rozřezávat a ponechá ho na svém místě. „Ochranu toho stromu nebudeme snímat, protože to je kultovní místo nejen pro mariánskolázeňské obyvatele, ale i pro lázeňské hosty,“ dodává Horáček. Navíc upozorňuje, že strom žije dál – poskytne útočiště třeba pro život bezobratlých.