Vsetín vzpomíná na královnu valašského folklóru Jarmilu Šulákovou

Bývalí hudební kolegové, vsetínské osobnosti, politici i veřejnost ve čtvrtek vzpomínali na folklórní zpěvačku Jarmilu Šulákovou. Vzpomínkové odpoledne se konalo ve vsetínském kině Vatra. Šuláková zemřela minulý víkend ve věku nedožitých 88 let.

Video Události v kultuře
video

Vsetín se loučí s Jarmilou Šulákovou

Zpěvačka celý život prostředkovala posluchačům krásu a poezii lidových písniček, ať už s cimbálovkou, nebo s kapelou Fleret. „Zpěv a muzika jsou můj svět,“ říkala nestorka moravského folkloru Jarmila Šuláková a dodávala, že „to dělá ze srdca“. Uměla dokonce rozezpívat amfiteátr folkové Zahrady i příznivce tvrdší muziky na festivalu Rock for People. 

Šuláková se původně vyučila švadlenou, ale od roku 1950 byla 35 let prodavačkou ve vsetínské prodejně gramodesek. K muzice ji přivedli rodiče, maminka zpívala a hrála ochotnické divadlo, tatínek byl muzikant, hrál na několik nástrojů a měl taneční kapelu. Od mala zpívala ve školním dívčím sboru, pak s malou skupinou hráli trampské a tehdy oblíbené taneční písně a nějaký čas zpívala s taneční kapelou Veselí hoši. 

Šuláková byla „valašským slavíčkem“

V roce 1948 začala zpívat s valašským souborem Vsacan. V něm potkala svého manžela, houslistu Ludvíka Schmidta. V počátcích 50. let začala zpívat se souborem Kyčera, kde ji hned zpočátku přezdívali „valašský slavíček“, a od roku 1952 do roku 1993 zpívala s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. S ním v rázovitém valašském kroji procestovala skoro celý svět.

Také díky tomu se jí podařilo udělat z lidových písniček hity – v knize Kdo je kdo na přelomu 20. století se uvádí, že tím prvním byla skladba Okolo Súče. Z dalších známých písní lze zmínit A vy páni muziganti, Beskyde, Beskyde, Nasela si žitečka, A já bych sa vdávala nebo Sadila jsem marijánku.

Vždycky si přála studovat muziku, to se jí však nesplnilo. „Tož přesto všechno, i bez té školy jsem to snad zvládla i na tu jedničku,“ okomentovala kdysi svou kariéru. Společně s Jožkou Černým a dalšími bylo její jméno skoro synonymem pro lidovou písničku, stala se i národní umělkyní. Rodačka ze Vsetína zůstala svému kraji věrná. Kromě zpěvu proslula i malebným valašským nářečím, optimismem, energií, řízným humorem a smyslem pro recesi.

Zpěvačka ještě před pár lety koncertovala

Folklórní zpěvačka zemřela v sobotu 11. února po krátké nemoci ve vsetínské nemocnici. Bylo jí 87 let. I přes svůj vysoký věk ještě donedávna vystupovala s cimbálovými soubory a se skupinou Fleret, kde působila od roku 1995 až do roku 2011. Skupina Fleret na její odchod hned zareagovala na sociálních sítích: Odešla legenda… R.I.P. Jarmilko!!!

Poslední rozloučení s Jarmilou Šulákovou se uskuteční v pátek v 15 hodin v kostele Horního sboru Českobratrské církve evangelické ve Vsetíně. Rozloučení má být rodinné.