Sever Moravy má hejtmana, který poslouchá Pink Floyd a učí o umělé inteligenci

Sedmapadesátiletý Ivo Vondrák, který je přes šest let rektorem Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TU), se ve čtvrtek coby lídr moravskoslezské kandidátky hnutí ANO stal hejtmanem stejnojmenného kraje. Rektorský post plánuje opustit ještě tento měsíc. „Jsem proti kumulaci funkcí i platů,“ sdělil před časem. Vondrák už rovněž požádal o odvolání z vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, kabinet mu vyhověl.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Vondrák, který je absolventem VŠB-TU, v letech 1990 až 2002 zakládal a vedl zdejší katedru informatiky. Později se postavil do čela Fakulty elektrotechniky a informatiky. Profesuru získal v oboru Inženýrská informatika. Je zároveň autorem více než 130 odborných článků a řady učebnic. 

Lídr kandidátky Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák k volbám

Ivo Vondrák (ANO)

hejtman Moravskoslezského kraje

„Vždy jsem říkal, že po případném úspěchu v krajských volbách předám funkci rektora tak, ať je zajištěn její kvalitní výkon. Jsem proti kumulaci funkcí i platů.“

Ivo Vondrák (ANO)

hejtman Moravskoslezského kraje

Za jeho éry na VŠB-TU se podařilo dokončit například projekt superpočítače Salomon a s ním souvisejícího výpočetního centra v hodnotě více než dvou miliard korun. „Je třeba se na něj dívat jako na velkou laboratoř,“ řekl k jeho loňskému otevření Vondrák. V současnosti počítačové centrum zaměstnává 200 lidí.

„Pevně věřím, že v čase jich bude přibývat. Důležité je, že tady máme Vědecko-technologický park, kde potom mohou vznikat firmy, které mohou s naším superpočítačem úzce spolupracovat,“ uvedl rektor.

Video Superpočítač Salomon
video

Superpočítač Salomon

Pedagog každým coulem

Vondrák, který má bohaté pedagogické zkušenosti, dříve působil také na katedře matematické informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Přednášel zde předměty Umělá inteligence a Neuronové sítě. V kariérním přehledu má zápis i jako hostující profesor katedry aplikované matematiky na Montanuniversitat Leoben v Rakousku.

V USA pak pracoval na výzkumných programech pro Software Research Labs, Texas Instruments a později jako konzultant projektu financovaného Ministerstvem obrany Spojených států.

Jeho hlavní pedagogická činnost spočívá ve výuce předmětů z oblasti softwarového inženýrství, v bakalářském i magisterském studiu, školení doktorandů a vedení diplomových prací. Byl také spoluřešitelem projektu Akademie věd ČR „Logika a umělá inteligence pro multiagentní systémy“. Je rovněž členem vědeckých rad několika univerzit.

Ivo Vondrák je ženatý. S manželkou Marcelou se oženil 23. listopadu 1985. Ve volných chvílích poslouchá kapely Pink Floyd, U2, Smashing Pumpkins. Léta hrál závodně tenis.

Politicky se až do letošních krajských voleb neangažoval. Členem hnutí ANO, za které kandidoval, se ale nestal. Koaliční smlouvu se zástupci ODS a KDU-ČSL podepsal 17. října