Brno konečně prodá chátrající Jaltu. Kupní smlouvu schválili zastupitelé

Brněnští zastupitelé schválili prodej zchátralého paláce Jalta v centru města. Budovu za 101 milionů koupí společnost Premiere properties, která už v červnu složila zálohu 10 milionů korun. Uvnitř by měl vzniknout prostor pro obchody, kanceláře a byty.

Palác Jalta město nabízí k prodeji už řadu let

Zdroj: ČT24

Pro schválení prodeje a smluv zvedlo ruce 44 zastupitelů z celkových 55. „U jednání o podmínkách kupní smlouvy jsme se zaměřili na to, aby mělo město dostatečnou smluvní garanci, že se Jalta v dohledné době opraví a bude využita. Odpovídají tomu i závazky pro kupující stranu, se kterými kupující souhlasí,“ řekl už dříve primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO).

Smlouva tak obsahuje například termín pro podání žádosti o vydání příslušného povolení k rekonstrukci, ale také pokuty při nedodržení termínu pro podání žádosti i při nedodržení termínu dokončení stavebních prací. Vše by mělo být hotové do 30 měsíců od začátku prací. Kdy začnou, ale zatím není jasné.

Video Zprávy ve 12
video

Brněnské zastupitelstvo schválilo prodej Jalty

V kupní smlouvě je podle Mrázka také ustanovení, že po dobu deseti let nevznikne uvnitř kasino nebo provozovna se službami erotického charakteru. Jednatelka společnosti Darina Ryglová už dříve řekla, že smlouva byla kompromisem mezi městem a společností jako investorem.

Brno prodávalo Jaltu několik let

Brno se snažilo zchátralý palác prodat v minulosti už několikrát, ale vždy neúspěšně. Několik zájemců bylo i loni, ale nesložili požadovanou kauci. Proto město letos v květnu rozhodlo, že dá zájemcům poslední šanci ke složení kauce do konce června. Pokud by se tak nestalo, objekt by město přebudovalo na radnici pro městskou část Brno-střed.

Město Jaltu získalo na přelomu let 2005 a 2006 výměnou, a to od tehdejšího majitele, podnikatele Miroslava Lekeše. Brno nabídlo Lekešovi za Jaltu několik městských domů a dva lukrativní pozemky. Tento způsob získání budovy radní odhlasovali v říjnu 2005 i přesto, že realitní makléři odhadovali protihodnotu městského majetku až na dvojnásobek ceny, s níž operoval magistrát.

Původně chtělo město budovu opravit a přestěhovat do ní část svých úředníků, ale to se nestalo. Poté, co magistrát zjistil, že budova má narušenou statiku, začalo být jasné, že původní odhad 50 milionů za rekonstrukci je zcela nereálný. Od té doby ji město nabízelo k prodeji.