Ostravský podnikatel Zátorský byl zadržen. Měl způsobit škodu za 100 milionů korun

Ostravský podnikatel Daneš Zátorský je spolu s dalšími dvěma lidmi podezřelý z podvodu se škodou více než 100 milionů korun. Zadržen byl v Polsku. V pátek to potvrdila dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková z Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Na případ upozornil Moravskoslezský deník.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Novák

„Ta věc je na samém počátku. Mohu potvrdit to, že byl zadržen jako podezřelý v Polsku na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu a předtím vydaného příkazu k zadržení podezřelého, protože existovalo nebezpečí, že mu nebude moci být doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání, okolnosti tomu nasvědčovaly,“ řekla Bilíková.

Kromě Zátorského byli podle státní zástupkyně zadrženi další dva lidé, kteří jsou spoluobvinění. „Ti jsou vzati do vazby. Je to jednak z důvodu, že hrozí nebezpečí, že by mohli uprchnout a skrývat se, a z toho důvodu, že by mohli ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. To rozhodnutí o vzetí do vazby dosud není pravomocné,“ sdělila Bilíková.

U těchto dvou lidí již bylo zahájeno trestní stíhání. Zátorský je dosud v Polsku v předávací vazbě. „V okamžiku, kdy nám ho předají, bude mu předáno usnesení o zahájení trestního stíhání. Pokud by to trvalo delší dobu, což tedy nepředpokládám, tak bychom to doručovali cestou právní pomoci do Polska,“ uvedla státní zástupkyně.

Způsobená škoda podle Bilíkové přesahuje 100 milionů korun. „Je to záležitost, která se vztahuje k aktivitám z nějakých předchozích let,“ doplnila žalobkyně.

 

Letos v dubnu podal Aleš Glončák z Bílovce přímo na Zátorského insolvenční návrh, ve kterém žádá, aby soud Zátorského poslal do úpadku a na jeho majetek prohlásil konkurz. Důvodem jsou dvě nesplacené směnky dohromady za devět milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Zátorský návrh označil za šikanózní.

Komerční banka uvedla, že má za Zátorským pohledávku přesahující čtyři miliony korun týkající se hypotéky, přičemž po datu splatnosti je částka převyšující 415 000 korun. Soud zatím o návrhu nerozhodl.