S ředitelem liberecké nemocnice obviněna i jeho manželka

Liberec - Spolu s ředitelem Krajské nemocnice Liberec Luďkem Nečesaným obvinila ve středu policie i jeho ženu Šárku. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti jí hrozí tři až osm let vězení. Obvinění souvisí s údajným předražením dvou zakázek na vybavení kardiocentra a traumacentra liberecké nemocnice o 24 milionů korun. Případem se policie zabývá od roku 2012, řekl ve čtvrtek Luděk Nečesaný, který proti obvinění připravuje s právníkem stížnost.
Luděk Nečesaný
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Luděk Nečesaný je přesvědčen, že za jeho obviněním je snaha odříznout ho od financí a zabránit mu v boji za osvobození syna Lukáše, který byl odsouzen k 13 letům vězení za vraždu. Právníkům Nečesaného se nedávno podařilo dosáhnout u Nejvyššího soudu zrušení rozsudku a vrácení případu k hradeckému soudu. „Policie mi ve středu zabavila 200 000 korun v hotovosti z trezoru, údajně to má být nějaká záruka za škody, které jsem způsobil. Obstavili mi i účty,“ řekl Nečesaný. V boji za syna ho to ale podle něj rozhodně nezastaví.

Šárka a Luděk Nečesaní při vynesení verdiktu u Nejvyššího soudu
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Podle obvinění, z něhož ve čtvrtek Nečesaný citoval, prověřovala policie od září 2012 anonymní trestní oznámení. Podle něj měly být veřejné zakázky na dodávku lékařských přístrojů a zdravotnické techniky na kardiologické a traumatologické centrum liberecké nemocnice předraženy o 24 milionů korun.

Nečesaný podle obvinění převzal v souvislosti s těmito zakázkami úplatek. „Kdy, jaký a od koho ale v obvinění není,“ řekl. Zakázky podle něj prošly několika audity včetně ministerstva financí a prověřovala je v minulosti i policie. „To, že je něco předraženého, se nakonec ukázalo jako rozporuplné,“ dodal.

Vybavení pro kardiocentrum, traumacentrum a onkocentrum nakupovala liberecká nemocnice v letech 2008 až 2009 s využitím evropských dotací. Zakázka pro kardiocentrum měla být zhruba za 60 milionů korun, nákup přístrojů pro traumacentrum a onkocentrum stál téměř 170 milionů korun, z evropských a státních fondů na ně získala tehdy nemocnice 162 milionů. „Na zakázky byly vypsány otevřené veřejné soutěže a hodnoticí i výběrová komise vítěze doporučily k podpisu. Co může předseda představenstva udělat jiného než zakázku podepsat?“ dodal Nečesaný.

Luděk Nečesaný v čele nemocnice zůstává

Luděk Nečesaný zatím zůstává na postu generálního ředitele největší krajské nemocnice, svou důvěru mu už ve středu vyslovilo představenstvo. Ve čtvrtek večer nebo v pátek se ale mimořádně sejde také dozorčí rada. Zástupci akcionářů, jimiž jsou Liberecký kraj a města Liberec a Turnov, chtějí o obvinění podrobné informace: „Jsme přesvědčení, že to, co se mu vytýká v obvinění, se ukáže jako nepravda. Všichni ho považujeme za excelentního manažera, který tuhle nemocnici vede dobře,“ uvedl Richard Lukáš, místopředseda dozorčí rady Krajské nemocnice Liberec.

Krajská nemocnice Liberec
Zdroj: ČTK
Autor: Jiří Částka

Obviněním se zřejmě bude zabývat i valná hromada nemocnice, která se uskuteční v pátek. Nečesaný má podporu i Libereckého kraje. „Máme kladný hospodářský výsledek dlouhodobě, nemocnice se rozvíjí a pro nás jako zřizovatele je důležité, že standardně jsou poskytovány služby na vysoké úrovni,“ konstatoval Marek Pieter (SLK), náměstek hejtmana Libereckého kraje. Nečesaný vede krajskou nemocnici od srpna 2013. 

V souvislosti s obviněním zasahovala ve středu v liberecké nemocnici protikorupční policie. Její mluvčí Jaroslav Ibehej ale pouze uvedl, že prováděla šetření k trestnímu řízení. Další informace k případu sdělit odmítl. Podle serveru Novinky.cz se policisté zajímali především o obchodní smlouvy. „Přišli a vyžádali si seznam dokumentů, vedení nemocnice s nimi spolupracuje a zajišťuje všechny potřebné doklady,“ dodala ve středu mluvčí nemocnice Barbora Silná.

Policie si podle Nečesaného vyžádala v nemocnici dokumenty z let 2008 až 2010, které patří paradoxně k nejúspěšnějším rokům v historii nemocnice. Díky výraznému snížení nákladů se tehdy Krajské nemocnici Liberec podařilo zbavit zadlužení a výrazně zlepšit hospodaření, platy zaměstnanců patřily k nejvyšším v zemi. „Stejné dokumenty jsme policii v minulosti poskytli už nejméně dvakrát, tentokrát si je přišli stáhnout sami, pokud vím, byli i u našich dodavatelů,“ řekl. 

Ředitel nemocnice Luděk Nečesaný čelil policejnímu obvinění už letos v lednu, a to kvůli šíření pomluvy v médiích. Policii se nelíbilo, jak se vyjadřoval k vyšetřování případu svého syna obžalovaného z pokusu vraždy kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Po stížnosti ale státní zástupce obvinění stáhl. 

Nemocnice není v hledáčku policie poprvé

Policie se na krajskou nemocnici v Liberci nezaměřila poprvé. Údajně předražený nákup přístrojů pro liberecké kardiocentrum vyšetřovala už před 4 lety. Vybavení centra bylo financováno z evropských fondů, šest kompletních přístrojů stálo bezmála 60 milionů korun. Nákup měl být předražený, vyšetřování to ale nepotvrdilo.  

Policie prověřovala nemocnici také před dvěma lety v souvislosti s kauzou údajného neoprávněného vyplácení odměn pro uvolněné členy krajského zastupitelstva, kteří byli v dozorčí radě nemocnice. Z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti byl obviněn tehdejší ředitel nemocnice Jiří Veselka a stíhání hrozilo i liberecké primátorce Martině Rosenbergové (ČSSD). Státní zástupce ale v obou případech stíhání zastavil. Celá kauza nelegálního vyplácení odměn skončila nedávno u soudu osvobozujícím rozsudkem.

Video S ředitelem liberecké nemocnice obviněna i jeho manželka
video

S ředitelem liberecké nemocnice obviněna i jeho manželka