Jáchymovské uranové peklo vydalo vězeňskou celu

Velmi zachovalou vězeňskou celu z padesátých let objevili v lese u Jáchymova na Karlovarsku. Takzvaná korekce byla součástí jednoho z komunistických pracovních táborů. Ještě do konce června bude místo zpřístupněné veřejnosti.
Video V Jáchymově odkryli zachovalou celu lágru z 50. let
video

V Jáchymově odkryli zachovalou celu lágru z 50. let

Betonová kobka umístěná pod zemí má rozměry dva a půl krát čtyři metry. Říkalo se jí i díra nebo samotka. „Mělo to být takové vězení ve vězení,“ uvedl ředitel Muzea Sokolov Michael Rund. Vězni tu trávili i několik týdnů. „Za nějaké sebemenší provinění se mohl politický vězeň do takovéto korekce dostat,“ dodal Rund. Objevená vězeňská cela podává ojedinělý důkaz, že v těchto místech býval komunistický lágr.

Samotku v Jáchymově objevili pracovníci muzea během obnovy sedmikilometrové naučné stezky. Na místě bývalého lágru našli malé okno v zemi. „Všechno bylo zarostlé, byl tady malý otvor, kterým se protáhl archeolog dovnitř a vlastně zjistil, že tady skutečně je nějaký prostor,“ přiblížil Rund. Korekci se podařilo vyčistit a teď ji budou zkoumat památkáři. Cela patřila k pracovnímu táboru Svornost, kde do roku 1954 bylo vězněno přes 700 lidí. Objev už láká zájemce i školní výpravy. Zpřístupněná bude korekce od 27. června.

Stopy po komunistických pracovních táborech se v terénu na Jáchymovsku prakticky nedochovaly. Všech 15 lágrů ale připomínají kameny u památníku Brána ke svobodě. Podle historiků jimi prošlo nedobrovolně na 70 tisíc lidí. Většina z nich byla odsouzená za velezradu. Čekala je těžká práce v uranových dolech. Radioaktivní surovinu zpracovávali holýma rukama v Rudé věži smrti.

Naučná stezka pojmenovaná Jáchymovské peklo měří 8,5 km a má dvanáct zastávek. Připomíná životy tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech. Návštěvníky jednotlivé zastávky sice informují hlavně o uranových dolech a lágrech, ale rovněž o krušnohorské přírodě a ekologii.