ČT: Vzácné knihy z křtinské fary policie našla u sousedky

Křtiny - Část vzácných knih ze 17. století, které v lednu zmizely z fary ve Křtinách na Blanensku, policie našla u jedné z obyvatel. Minulou středu kriminalisté objevili při domovní prohlídce devět ze třiceti zmizelých knih. Bližší podrobnosti případu ale odmítli komentovat.

Video Ukradené historické svazky se daleko nedostaly
video

Ukradené historické svazky se daleko nedostaly

Domovní prohlídka se v rodinném domě, který je od kostela a fary vzdalený jen pár desítek metrů, odehrála hned po Velikonocích. Zásahu v domě mladé ženy se účastnil i křtinský místostarosta. „Našla se tam část knih, které se ztratily z fary. Mělo jich být devět,“ popsal starosta František Novotný (nez.).

Odhalení toho, kdo za krádeží unikátních knih s největší pravděpodobností stojí, všechny v obci překvapilo. Žena totiž pravidelně chodila do kostela i na faru. „Pro nás pro všechny je to velmi bolestná záležitost. Ale člověk je člověk a je vystaven různým pokušením,“ reagoval místní kaplan Jiří Paleček. „Já myslím, že to nejsou lidi, takový čin hraničí s hyenismem,“ okomentoval krádež na faře starší muž.

Žena se do obce přistěhovala před několika lety, v rozlehlé nemovitosti žije i se svými dvěma malými dětmi. ČT se ji dnes doma nepodařilo zastihnout.

Štáb ČT se ženu pokusil kontaktovat
Zdroj: ČT24

Policie zatím podrobnosti případu odmítá komentovat s tím, že dosud neuzavřela vyšetřování. V tuto chvíli tedy není jasné, jestli žena knihy z fary skutečně odnesla nebo to, jestli jí někdo nepomáhal. Policie neinformovala ani o tom, jestli už ví, kde skončily zbývající výtisky.

Počet krádeží v kulturních budovách každoročně stoupá

Tři desítky ukradených knih za půl milionu korun ležely na faře více než 200 let. Ze vzácné sbírky vázané v bílé kůži zůstaly na svém místě jen dvě knihy, které byly dobře schované. Křtinský kněz už je ale raději nechal odvézt do diecézní knihovny v Brně. Devět výtisků, které kriminalisté zabavili při domovní prohlídce, zatím zůstává jako důkaz na služebně.

Podobných krádeží z kulturních objektů rok od roku přibývá a zároveň roste i celková škoda. Jen loni ukradli zloději vzácné předměty za víc než 5,5 milionu korun.