Zlínští kriminalisté rozbili gang výrobců pervitinu

Zlín - Gang jedenácti výrobců a distributorů pervitinu se podařilo odhalit zlínským kriminalistům. Skupina působila hned v několika krajích. Obviněným ve věku od 25 do 39 let hrozí kvůli nedovolené výrobě a jinému nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy až 12 let vězení. Pět z jedenácti obviněných je ve vazbě.

Skupinu deseti mužů a jedné ženy, z nichž čtyři už byli v minulosti kvůli drogám stíháni, kriminalisté zadrželi na začátku prosince. „Na začátku drobný výrobce pervitinu dodával svoje zboží do Prahy a Středočeského kraje. Tamní uživatelé zjistili, že droga je velmi kvalitní. Požadovali více a více zboží, a proto si výrobce zařídil, dalo by se říct, výrobní linku na pervitin, kterou měl v rodinném domě,“ uvedl vedoucí oddělení obecné kriminality krajského policejního ředitelství Pavel Trnka.

Podle policie mohla skupina jen letos vyrobit v domě na Slovácku nejméně osm kilogramů pervitinu, za které mohla na černém trhu vydělat až 12 milionů korun. Drogy prodávali především ve Zlínském a Jihomoravském kraji a v Praze.

Kromě pervitinu skupina pěstovala i konopí, ze kterého vyráběla sušenou marihuanu. Podle kriminalistů ji používali pro vlastní potřebu, část ale distribuovali. Kriminalisté při domovních prohlídkách zajistili krystalickou látku, peníze, sušené konopí i několik aut.

Ve spotřebě pervitinu Češi dlouhodobě drží smutné prvenství

Metamfetamin - tedy pervitin - je nejvíce rozšířený právě jen v Česku a na Slovensku. V posledních letech se objevuje také na východě Německa, kam se často dostává právě z české strany hranic. Rozšiřování oblasti, kde se užívá pervitin - například pod názvem crystal - vzbuzuje podle odborníků obavy.

Pervitin v České republice

  • Podle odhadů se v Česku ročně vyrobí téměř šest tun pervitinu.
  • Policii se podaří zachytit jen zlomek tohoto množství, v roce 2013 to bylo 69 kilogramů.
  • Kvůli růstu poptávky v německém příhraničí se droga vyváží.
  • Němečtí uživatelé si ji také často obstarávají na asijských tržnicích v českém příhraničí.

V ČR se v rámci Evropy spotřebuje vůbec nejvíc pervitinu, ukázala vědecká studie, která srovnávala množství drog v odpadních vodách 42 evropských měst. Vůbec nejvíc stop pervitinu naměřili odborníci v Praze, hned za metropolí skončily České Budějovice. Českým městům co do spotřebovaného množství této drogy může konkurovat jen Oslo, Bratislava a Drážďany.