Pyrotechnici zneškodnili leteckou pumu v Porubě. Policie evakuovala tisícovku lidí

Policie uzavřela část Ostravy-Poruby kvůli nálezu nevybuchlé munice. Evakuovala obyvatele domů i škol, části personálu musela opustit i Fakultní nemocnici Ostrava. Pyrotechnikům se podařilo nevybuchlou leteckou pumu zneškodnit.

Pyrotechniky zneškodněná letecká puma
Zdroj: ČTK/Policie ČR

Letecká puma o velikosti 60 na 90 centimetrů se našla při kopání plynové přípojky mezi rodinnými domy okolo 10:00. Vážila asi sto kilogramů. „V 19:00 policejní pyrotechnici pumu zneškodnili na místě, odstranil z ní iniciační mechanismus. Torzo poté bylo naloženo na speciální vozík a bude odvezeno k totální bezpečné likvidaci. Vše se obešlo bez zranění,“ řekl policejní mluvčí René Černohorský.

Na místě zasahovala jednotka pyrotechniků z Frýdku-Místku i Olomouce a pomáhali také hasiči a strážníci. Evakuována musela být více než tisícovka lidí, kteří v okruhu 600 metrů od nálezu pracovali, bydleli či se tam pohybovali. Vyklidit své kanceláře museli také pracovníci Domu sester, kde sídlí ředitelství Fakultní nemocnice Ostrava. Ten leží v perimetru 600 metrů od nálezu, který policie evakuovala. Pacientů, lůžkové části a dalších pavilonů se tak evakuace netýkala.

Pumu objevili dělníci při výkopech
Zdroj: Twitter Policie ČR

„Na radnici jsme pomáhali s evakuací škol a školek, pro imobilní občany jsme zajistili azyl v komunitním centru, kam je naši zaměstnanci dokonce pomáhali městské policii převážet. S Domovem Slunečnice jsme domluvili, že se postarají o lidi upoutané na lůžku, a naše pracovní četa tam pošle potřebná vozidla,“ uvedla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová (ANO).

V souvislosti s nálezem munice policie uzavřela několik ulic - 17.listopadu, Nábřeží SPB, K Myslivně a Vřesinská, a to pro veškerou dopravu. Policisté proto odkláněli z uzavřených ulic dopravu.

Policista ohraničuje uzavřenou část Poruby páskou
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Objev munice z druhé světové války není v oblasti ojedinělý

Na Opavsku a Ostravsku jsou podobné nálezy časté. Okolím Opavy, částí Hlučínska a Ostravska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území tehdejšího Československa.

Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes. V roce 2013 například dělníci pracující na opravě historického Müllerova domu v Opavě narazili na leteckou pumu. Uzavřena byla proto i vedlejší hlavní výstavní budova Slezského zemského muzea. Kvůli nálezu bylo evakuováno 400 lidí i z okolních objektů. V Ostravě-Svinově, kde byly také těžké boje, se o rok později našla letecká puma v areálu školy. Policie evakuovala 35 dětí a zaměstnanců školy.