Všeho do času, pozná v nové pohádce Hodinářův učeň

Filmovou pohádku je stále ještě možné vyprávět bez prvoplánové podbízivosti a přeslazených klišé, věří režisérka a scenáristka Jitka Rudolfová. Takovým by měl být pohádkový příběh Hodinářův učeň, který od konce srpna natáčí na Panské skále u Kamenického Šenova. Do snímku v koprodukci České televize obsadila Viktora Preisse, Jaroslava Plesla či Miroslava Krobota.

Tvůrci podle svých slov chtějí vyprávět dobrodružný příběh plný lásky, napětí a humoru, který by diváky zaujal výtvarným zpracováním, neokoukaností prostředí i hereckým obsazením. Základem příběhu zůstává klasický pohádkový boj dobra se zlem. K němu dojde už při narození hlavního hrdiny Urbana, nad jeho kolébkou se totiž sejdou jak dobří duchové osudu, tak zlá sudička.  

Dobrá věštba Urbanovi slibuje, že v životě získá velké bohatství a lásku. Nejprve se ale musí vypořádat s lakomým a chamtivým Hodinářem. Ten Urbanovi slíbí ruku své dcery, pokud ovšem mladík ze světa přinese hodinky, které umí varovat před smrtí. Naštěstí v pohádkách může odvaha a dobré srdce zvítězit nad zlem a hamižností.

Dekadence i humor

„Chceme natočit příběh s místy až záměrně dekadentnější atmosférou, který ale poskytuje dostatečný prostor pro humor a komediální situace. Ty jsou postavené především na absurditě jednotlivých zápletek a charakterech postav a samozřejmě na specifičnosti jejich hereckých představitelů,“ uvedla ke snímku Jitka Rudolfová.

Už při psaní scénáře tvůrci mysleli na některé konkrétní herce, například že duchy osudu Rodovoje a Rodovíta si zahrají Václav Neužil a Jaroslav Plesl. Nejen je obsadila Rudolfová už do svých předchozích celovečerních počinů – dramatu o posedlosti Rozkoš a generačního debutu Zoufalci.

V jejích filmech se objevili i Jana Plodková, Jakub Žáček a Pavlína Štorková, které diváci uvidí také v nové pohádce. Osudem zkoušeného Urbana hraje Michal Balcar, jeho vyvolenou slovenská  herečka Dana Droppová.

Video Události v kultuře
video

Natáčí se nová pohádka Hodinářův učeň

Premiéra Hodinářova učně je plánována na léto příštího roku. Štáb má ale před sebou ještě spoustu natáčení, kromě Panské skály našli filmaři vhodné lokace také na Luční boudě v Krkonoších, na zámku v Uherčicích u Znojma, v Mikulově nebo v Podyjí.