Musíme si pomáhat. Hřebejkovo Zahradnictví přebírá Dezertér

Příběh holiče, kterého oholili. Tímto sloganem poutá plakát na druhý film z trilogie Zahradnictví. Režisér Jan Hřebejk v něm pokračuje ve vyprávění ságy inspirované rodinným příběhem scenáristy Petra Jarchovského. Snímek Dezertér se točí kolem osudů znárodněného kadeřnictví.

Video Události v kultuře
video

Do kin vstupuje Dezertér

Dezertér do kin vstupuje 28. října, následuje Rodinného přítele, který se odehrával v době protektorátu. „Z těch tří filmů je asi nejdramatičtější,“ říká o Dezertérovi Hřebejk. „Kdybych ho měl přirovnat k jednomu ze svých filmů, pak má nejblíže k Musíme si pomáhat, je to také životní dilema jedné rodiny.“  

S hlavní postavou – Otto Bockem (Jiří Macháček) – se diváci seznámili už v prvním filmu, na jehož začátku byl (spolu s dalšími postavami) zatčen za protinacistický odboj. Nyní, v době po válce, se vrací, aby svůj luxusní kadeřnický salon opět postavil na nohy.

Únorový převrat a následné události ale ovlivní nejen jeho podnikání, ale i rodinu – manželku Elu (Gabriela Míčová) a její sestry Bedřišku (Klára Melíšková) a Vilmu (Aňa Geislerová). „Dělnická třída se rozhodne vzít výrobní prostředky do svých rukou a bohatší podniky se zestátňují, což se týká i Ottova salonu,“ doplnil Jiří Macháček.

Scénář opět napsal Petr Jarchovský a vychází ze vzpomínek svých rodičů a prarodičů. „Mnohé ze zásadních věcí se skutečně podobně udály, do nich jsou pak vsazovány fiktivní postavy a situace,“ upřesnil, do jaké míry filmový příběh odpovídá tomu reálnému. 

V Ottovo kadeřnictví se proměnila část bývalé budovy Legiobanky v Praze, filmařům posloužil i palác Adria, postavený také ve stylu rondokubismu.

Video Trailer - Zahradnictví
video

Trailer: Zahradnictví - Dezertér

Filmová sága Zahradnictví časově předchází Pelíškům, úspěšnému titulu dvojice Hřebejk–Jarchovský. S oblíbenou tragikomedií z období pražského jara má společné i některé postavy, o něž Jarchovský obohatil původní předlohu Petra Šabacha. Stejný předobraz tak má tak třeba postava autoritativního otce, kterého v Pelíškách ztvárnil Jiří Kodet, v Zahradnictví pak Martin Finger. 

Ten svůj prostor dostane ve třetím filmu Nápadník. Zatímco Rodinný příběh byl, co do žánru, melodrama, Dezertér je drama, v závěru trilogie slibuje Jan Hřebejk frašku. Do kin se příběh o generačním střetu chystá 17. listopadu. Stejně jako předchozí dva snímky vznikl také v koprodukci České televize.