Důchody mají v létě vzrůst průměrně o 700 korun, plánuje Jurečka. Stát to vyjde na dvacet miliard

5 minut
Události: Důchody mají v létě vzrůst průměrně o 700 korun
Zdroj: ČT24

Stát kvůli vysoké inflaci připravuje další mimořádný růst důchodů. Po lednovém průměrném navýšení skoro o devět set korun je už zřejmé, že penze znovu stoupnou i v létě. Nejspíše v červnu, a to o dalších zhruba sedm set. České televizi to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Národní rozpočtová rada náklady vyčíslila na dodatečných dvacet miliard korun.

„Víme, že ta situace pravděpodobně nastane, jsme si toho vědomi. Ta kalkulace je takto opravdu objektivně nastavena kolem dvaceti miliard korun a pak to v průměru může vycházet někde mezi 670, 700 korunami. Ale bavíme se o průměrné výši důchodů. Pak to přesně dopočítáme v okamžiku, kdy budeme mít přesnou informaci od Českého statistického úřadu,“ uvedl Jurečka.

Podobně jako u růstu penzí letos v červnu a září bude platit jednoduchá rovnice – čím vyšší důchod, tím vyšší přidání. Podle části sněmovní opozice je procentní nárůst penzí chyba. Chce, aby kvůli vysoké inflaci rostly penze všem důchodcům o stejnou částku. „To, jak to probíhá v současnosti, že se v podstatě zvyšuje stejným procentem, tak rozevírá nůžky mezi chudšími důchodci a bohatšími důchodci,“ okomentoval šéf SPD Tomio Okamura.

Od Nového roku také čeká důchodkyně, které měly děti, ještě jedna novinka – takzvané výchovné – tedy 500 korun za každé vychované dítě. Rozdíl mezi průměrným důchodem mužů a žen je přes tři tisíce. I kvůli tomu se začne od příštího roku vyplácet. To schválili poslanci už loni v létě, ještě v minulém volebním období. „Je mířená (pomoc) především na ženy, které vychovaly nás, produktivní generaci. Takže tím děláme i určité vyrovnání rozdílu výše těch důchodů,“ vysvětlil Jurečka.

„Předpokládám, že pokud právě třeba vdovy, nízkopříjmové důchodkyně budou teď mít tuto pětisetkorunu za každé vychované dítě navíc, tak už nebudou muset žádat o jinou sociální pomoc,“ míní šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Průměrná měsíční penze, která v září překročila osmnáct tisíc, vzroste při nezapočítání výchovného od ledna o zhruba 860 korun. Lidé se čtrnáctitisícovým důchodem dostanou navíc kolem šesti set padesáti korun, ti s dvacetitisícovým necelou tisícovku. „Valorizace, ke které dochází na začátku ledna, zohledňuje samozřejmě inflaci v plné výši,“ upřesnila místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

Bez zvyšování schodku

Ministerstvo financí bude muset na mimořádné zvýšení důchodů v příštím roce poslat dalších dvacet miliard korun. Tuto částku ale zatím resort ve státním rozpočtu připravenou nemá.

Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) kvůli chybějícím dvaceti miliardám novelu rozpočtu ani prohloubení oficiálního schodku neplánuje. „Není to ani jedno procento těch výdajů. Ta částka zní obrovsky, ale v míře příjmů a výdajů není tak vysoká. Myslím, že bychom to zvládli. Nechtěl bych, aby byla novela státního rozpočtu,“ uvedl Stanjura.

„Udělal baťovské číslo, aby se mohl chlubit, že má schodek pod 300 miliard a má to nereálné jak na příjmové straně, tak na výdajové,“ míní předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Přesnou částku, o kterou by měly důchody mimořádně vzrůst v létě, má ministerstvo práce oznámit v polovině ledna.

Letos už průměrný důchod přesáhl osmnáct tisíc korun měsíčně. To je skoro o tři tisíce víc než vloni a o sedm tisíc více než před deseti lety. Výdaje na důchody rychle rostou. Příští rok stát zatím počítal s už tak rekordní sumou 672 miliard korun. Představuje o polovinu vyšší náklady než před čtyřmi lety.

Populace navíc stárne. Lidí starších 65 let už jsou více než dva miliony a 169 tisíc. To je pětina všech obyvatel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 8 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 16 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30
Načítání...