Vláda shání podporu pro nový rozpočet s rekordním deficitem. Opozice však od ní požaduje také škrty ve výdajích

4 minuty
Události: Kdo podpoří rozpočet s rekordním deficitem
Zdroj: ČT24

Vláda shání podporu pro „nový rozpočet,“ který by měl mít rekordní půlbilionový schodek. Celkem 100 miliard korun chce pak kabinet poslat na vyšší investice nebo obcím. Peníze hodlá nasměrovat i na podporu kultury, sociálních služeb nebo na boj s kůrovcem. Ani po středě však nemá vláda pro svůj návrh vyjednanou politickou podporu. Má na to čas do 23. června, kdy by o něm měla jednat sněmovna na své mimořádné schůzi.

Sál pražského Divadla bez zábradlí je už víc než čtvrt roku prázdný. Od března se tady kvůli epidemii koronaviru nehrálo. „Ta ztráta, protože žijeme jenom ze vstupného, je příšerná. Na tom vstupném jsme přišli o 15 milionů,“ říká ředitel a majitel Karel Heřmánek.

O podporu od státu divadlo žádalo, žádnou ale zatím nedostalo. Na otázku, zda má nějaký plán B, odpovídá principál: „Že bych to prodal, tu firmu, to je jedinej plán.“

Stát chce peníze pro kulturu i životní prostředí

Majitelům soukromých divadel i ostatním podnikatelům, kteří provozují živé umění, chce stát pomoci až miliardou korun. Tu ale zatím v rozpočtu nemá. „Počítáme, že ta miliarda bude vlastně součástí toho takzvaného nového schodku,“ řekl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). 

Další miliardu hodlá poslat ministerstvo kultury i státním kulturním organizacím. Situace je zde podobná. „Pokud by se zvýšený deficit neschválil, tak by to znamenalo, že bychom neměli dokonce zvládnuto ani pokrytí velkých kulturních institucí, jako je Národní divadlo a Národní galerie,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

  •  Kultura                                         + 2
  • Čističky, kanalizace                 + 2
  • Kůrovcová kalamita               + 7 
  • Výpadek příjmů obcí             +12,8
  • Dopravní stavby                     + 24 
  • Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Vláda plánuje nové dvě miliardy dát i ministerstvu životního prostředí. Zejména na nové čističky a výstavbu kanalizací v obcích. A rovnou sedm miliard plánuje poslat ministerstvu zemědělství na boj s kůrovcem.

„Pokud neprojde tento schodek, tak máme problém pomoct při výsadbě nových lesů pro budoucí generace,“ podporuje zvýšení deficitu státního rozpočtu ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Rovněž ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvádí, že pokud by nový schodek – zatím je schválen schodek ve výši 300 miliard korun – neprošel, nemohly by se chystané projekty uskutečnit. 

Opozice požaduje od vlády škrty

Opozice však vládní novelu rozpočtu kritizuje. Vytýká kabinetu, že plánuje znovu výrazně zvýšit výdaje, aniž by se pokusil o jakékoli škrty. „Určitě nikdo nenutí vládu, aby škrtala například investice, ale nevidíme ani elementární ambici nalézat jakékoli provozní úspory,“ řekl Jan Skopeček (ODS). 

Také předseda SPD Tomio Okamura požaduje snížení některých výdajů a „z tohoto  pohledu se mi ten hazard s českým státním rozpočtem opravdu nelíbí,“ řekl. Okamura již v úterý hovořil o nutnosti škrtů (či odkladů) například v nákupech zahraniční armádní techniky, ve výdajích na inkluzi ve školství, na podporu solární energetiky nebo na podporu politických neziskových organizací.

Vláda ve středu vyjednávala podporu u komunistů, lidovců i Pirátů. 

Předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) k tomu uvedla, že ve vládním návrhu ještě musí dojít k úpravám. A předseda KDU-ČSL Marian Jurečka chce s odkazem „na poměrně vážnou situaci, kdy tady hrozí v příštích měsících víc než půl milionu nezaměstnaných lidí, abychom tady dokázali jako politici hledat řešení.“

Schillerová souhlasí s pomocí lidem pracujícím na dohody

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se ve středu předběžně dohodla s Piráty na možné pomoci lidem pracujícím na dohody o provedení práce (DPP) a o pracovní činnosti (DPČ), kteří si platili pojištění. Informovala o tom agentura ČTK. 

Příspěvek by mohl být podle představ Pirátů zhruba 350 korun denně, což by za celé období pandemie znamenalo zhruba 31 tisíc korun, uvedla ministryně v pořadu Výzva Speciál na serveru seznamzpravy.cz. Podpora by se mohla týkat zhruba 116 tisíc lidí a rozpočet by to mohlo stát 1,7 až 2,1 miliardy korun. Piráti kritizují vládu za to, že nepomohla lidem pracujícím na dohodu, dlouhodobě.

„Dnes jsme se s Piráty v rámci debaty o podpoře novely státního rozpočtu domluvili, že toto je akceptovatelné a jsme blízko dohodě. Musíme si vyjasnit ale ještě podmínky,“ uvedla podle ČTK Schillerová. Zatím například není jasné, zda to bude dotační program ministerstva práce a sociálních věcí, nebo by to prováděla finanční správa. „V takovém případě by se ale musela řešit kompenzace obcím,“ dodala.

Ve čtvrtek s lidovci a komunisty

Ve čtvrtek budou jednání pokračovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) se sejde se šéfy lidovců a komunistů. 

Babiš sám si nedovede představit, že by sněmovna vládní návrh neschválila, „protože samozřejmě tím by zablokovali všechno“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...