YouTube zaplatí 170 milionů dolarů kvůli obvinění z protiprávního sběru osobních údajů o dětech

Firma Google a její divize YouTube zaplatí v USA pokutu 170 milionů dolarů (téměř čtyři miliardy korun), aby urovnaly obvinění, že sběrem osobních údajů o dětech bez vědomí jejich rodičů porušily zákon.

Google a YouTube se na urovnání obvinění dohodly s Federální obchodní komisí a s úřadem generální prokurátorky státu New York. Jde o největší urovnání tohoto druhu od roku 1998, kdy vstoupil v platnost zákon zakazující shromažďování informací o dětech ve věku do třinácti let.

Zákon byl v roce 2013 upraven tak, aby pokrýval i takzvané cookies, tedy informace, které internetový prohlížeč ukládá o činnosti uživatele.

Provozovatel služby YouTube byl obviněn, že pomocí cookies bez souhlasu rodičů sleduje diváky dětských kanálů a získané informace využívá k cílené reklamě. Sjednanou dohodu o urovnání obvinění ještě musí schválit americké ministerstvo spravedlnosti.

YouTube slíbil větší opatrnost 

Společnost YouTube v následné reakci uvedla, že za čtyři měsíce začne se všemi daty, které získala od lidí sledujících dětské pořady, zacházet, jako kdyby pocházely od dětí. „To znamená, že shromažďování a používání údajů o videích vytvořených pro děti omezíme pouze na to, co je nezbytné pro podporu provozu služby,“ uvedla na svém blogu YouTube.

V srpnu firma oznámila, že spustí kanál pro děti YouTube Kids, kde budou různé části odděleny podle věku sledujících a navrženy tak, aby v nich nemohla být rušivá videa.