Radost amerických farmářů. EU přijme více hovězího masa v bezcelním režimu

Spojené státy a Evropská unie v pátek podepsaly dohodu, která umožní americkým farmářům dovážet do Evropy v bezcelním režimu více hovězího. Americký prezident Donald Trump to označil za vítězství nejen pro americké zemědělce, ale také pro evropské spotřebitele. Americké hovězí přitom označil za nejlepší na světě.

V Bílém domě byla podepsána dohoda o zvýšení bezcelního exportu amerického hovězího do EU
Zdroj: ABACA/ČTK Autor: Pool/ABACA

Dohoda podle amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera znamená, že se objem trhu zvýší o 270 milionů dolarů (6,3 miliardy korun) ročně, jakmile budou všechny části dohody zavedeny. Za evropskou stranu se podpisové ceremonie zúčastnili velvyslanec EU v USA Stavros Lambrinidis a zástupce z Finska, které do konce roku Unii předsedá.

Trump řekl, že v prvním roce se zvýší bezcelní dovoz amerického hovězího do EU o 46 procent a v rámci sedmiletého období bude zvýšení více než 90procentní. Americký prezident rovněž prohlásil, že export hovězího z USA do Evropy se zvýší ze 150 milionů dolarů (3,5 miliardy korun) na 420 milionů dolarů (9,7 miliardy korun).

Dohoda podle analytiků zmírní vztahy s EU, které nyní zatěžuje vyjednávání o obchodní dohodě. Trump v minulosti pohrozil, že dovoz automobilů a jejich dílů z EU do USA zatíží 25procentním clem, pokud se Washington s Bruselem nedohodnou.

V závěru páteční tiskové konference se k těmto clům vrátil a oznámil, že USA a EU pracují na dohodě, v níž se EU zaváže platit 25procentní dovozní clo na všechny automobily Mercedes Benz a BMW. „Dělám si legraci,“ řekl následně Trump a poznamenal, že na přítomných diplomatech z EU byla vidět nervozita.