Růst nájmů ve velkých městech zpomalil. Největší zájem je o dvoupokojové byty

Meziroční růst cen bytových nájmů ve čtyřech největších českých městech u nejprodávanějších bytů 2+kk ve druhém čtvrtletí zpomalil. V Praze byl proti konci března zhruba stejný, ovšem v Brně a Plzni klesl o čtyři procentní body, v Ostravě o 15 procentních bodů. Agentura ČTK to zjistila z údajů portálu Ideálnínájemce.cz. 

V Praze na konci prvního čtvrtletí rostlo nájemné v bytech 2+kk o 3,1 procenta, nyní o tři procenta na 16 tisíc korun měsíčně. V Brně se za poslední tři měsíce snížil růst z osmi procent na čtyři, v Plzni z 9,5 procenta na pět, v Ostravě ze 17,6 procenta na 2,6 procenta. Nájem v průměrném dvoupokojovém bytě stojí v Brně 13 tisíc korun, v Plzni 10,5 tisíce korun a v Ostravě 9750 korun.

„Přestože hypotéky přestaly v posledních měsících zdražovat, rozhodně to neznamená, že by se staly pro všechny dostupnými. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí zejména v Praze a Brně si řada lidí koupi vlastní nemovitosti nemůže dovolit a musí setrvat v nájmu,“ uvedl spoluzakladatel služby Ideálnínájemce.cz Martin Březina.

Nejžádanější dispozicí jsou podle Březiny dlouhodobě byty 2+kk a 2+1, které dohromady tvoří necelé dvě pětiny. Následují jednopokojové a třípokojové byty.

Nejvíce meziročně zdražilo nájemné v jednopokojových bytech v Brně, o 8,1 procenta na 10 tisíc korun. Naopak v Ostravě zlevnilo nájemné u kategorie 3+kk o 16,7 procenta na 12500 korun.

Jak vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu, průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,76 procenta z květnových 2,80 procenta. Sazby klesly pátý měsíc v řadě.