Bývalý zaměstnanec České exportní banky je podezřelý, že způsobil škodu 1,5 miliardy

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat někdejšího pracovníka České exportní banky (ČEB). Ten podle nich poskytl financování dvěma projektům z let 2007 až 2010, a způsobil tak škodu ve výši zhruba půldruhé miliardy korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku mu hrozí v případě pravomocného odsouzení až osm let vězení.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Milan Holakovský

„Spisový materiál již byl předán státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní stíhání obviněné osoby probíhá na svobodě,“ uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Bližší informace k případu zatím policie ani státní zastupitelství nesdělily. Podle informací ČTK jde o případy spojené s obchody ve sklářství.

Mezi rizikové obchody ČEB již dříve tisk zařadil například výstavbu nebo rozšíření skláren na několika místech v Rusku. Server Lidovky.cz v srpnu 2015 mezi rizikovými obchody zmínil třeba výstavbu sklárny pro firmu Kompania Progress sídlící v Moskvě, kde bylo z úvěru vyčerpáno 670 milionů korun, dále výstavbu sklárny v sibiřském Omsku s vyčerpanými 890 miliony korun či rozšíření sklárny nedaleko Uljanovsku s úvěrem 770 milionů korun. Všechny tyto stavby zajišťoval turnovský Sklostroj Turnov CZ. 

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro export do rizikových teritorií a na nové perspektivní trhy. Banka a její mateřská Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) se ale dodnes potýkají s následky ztrátových obchodních případů z let 2007 až 2011, některé z nich vyšetřovala policie.

Zatím nejvýraznější kauzou byl případ podezřelých úvěrů do Číny za stovky milionů korun, kvůli kterým bylo obžalováno pět bývalých vysoce postavených manažerů ČEB. Státní zastupitelství ale obžalobu den před zahájením hlavního líčení stáhlo.