Kanada a Spojené státy se dohodly na reformě smlouvy NAFTA. Kromě obsahu má i nový název

Kanada, Spojené státy a Mexiko dospěly k dohodě o změně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), která se také přejmenuje na dohodu mezi USA, Mexikem a Kanadou (USMCA). Oznámili to americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizerem a kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová. S Mexikem se USA dohodly na úpravách dohody už v srpnu.

Video Zprávy ve 12
video

Kanada, USA a Mexiko se shodly na změně severoamerické dohody NAFTA

Americký prezident Donadl Trump chce novou dohodu s Kanadou a Mexikem podepsat po schválení Kongresem do konce listopadu. Smlouva podpoří statisíce pracovních míst v USA, řekl.

„Je to dobrý den pro Kanadu,“ řekl o dohodě kanadský premiér Justin Trudeau po odchodu z mimořádného jednání vlády. Kabinet se podle agentury AFP sešel jen dvě hodiny před termínem, který stanovil Washington pro uzavření jednání o reformě NAFTA, a komuniké o dosažení dohody bylo vydáno 90 minut před vypršením lhůty.

Kanadští vyjednávači pracovali celý víkend se svými kolegy ve Washingtonu, aby na poslední chvíli připravili změnu obchodní dohody, zahrnující USA, Kanadu a Mexiko. Její reforma byla jedním z klíčových volebních slibů nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Společné prohlášení slibuje, že USMCA nabídne pracujícím, rolníkům, chovatelům a podnikatelům vysoce kvalitní obchodní dohodu, která povede ke „svobodnějším trhům, férovějšímu obchodu a robustnímu hospodářskému růstu v regionu“. Dohoda má také „posílit střední vrstvu, vytvořit dobře placená pracovní místa a poskytnout nové možnosti téměř půl miliardě lidí“.

„Je to dobrá noc pro Mexiko i pro Severní Ameriku,“ napsal na Twitteru mexický ministr zahraničí Luis Videgaray. „Slavíme trojstrannou dohodu, která zavírá dveře za rozdrobením regionálního obchodu. Dohoda dá bezpečnost a stabilitu mexickému obchodu se severoamerickými partnery,“ uvedl Jesus Seade, poradce zvoleného mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, který nastoupí do úřadu koncem roku.

Američtí představitelé mají podle agentury Reuters v úmyslu podepsat novou dohodu koncem listopadu, pak má být předložena Kongresu ke schválení. 

„Skutečnost, že Trumpova administrativa nyní už nebude chřestit zbraněmi na severoamerické frontě obchodního válčení, značí, že se bude o to více moci soustředit na obchodní válku na frontě čínské. To nemusí znamenat nic dobrého nejen pro Peking, ale ani pro další asijské ekonomiky, jejichž zahraniční obchod je závislý na dobře fungujícím vzájemném obchodě Spojených států a Číny,“ komentuje oznámení hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Prozatím trhy reagují pozitivně, zejména ty, kterých se to nejvíc týká – Mexiko, USA a Kanada. Všechny tři měny, dolar kanadský i americký a mexické peso, na to reagovaly posílením, to se dalo očekávat. Pravděpodobně můžeme očekávat posílení na veškerých burzách, které jsou přítomny v těchto zemích,“ doplnil ekonom z Moody's Analytics Martin Janíčko.

Dohoda řeší trh s mlékem či cla na auta

Nová dohoda mezi Washingtonem a Ottawou nechává v platnosti proces řešení sporů, který USA chtěly zrušit, ale Kanada za něj tvrdě bojovala, aby ochránila svůj dřevozpracující průmysl a další sektory před americkými antidumpingovými cly. Výměnou za to získají američtí farmáři napojení na zhruba 3,5 procenta kanadského mlékárenského trhu, jehož roční obrat se pohybuje kolem 16 miliard dolarů (355,8 miliardy korun). Podle kanadských zdrojů je vláda připravena nabídnout kanadským farmářům postiženým dohodou kompenzace.

Kanada získá také ochranu pro případ, že by se Trump rozhodl zavést cla na dovoz aut a automobilových součástek do USA. V případě, že bude clo 25 procent zavedeno z bezpečnostních důvodů, bude moci Kanada dovézt do Spojených států bez cla 2,6 milionu vozů. Výroba aut v Kanadě v současnosti dosahuje dvou milionů ročně. Dohoda však neřeší cla na kanadskou ocel a hliník.

Pro analytiky bylo velkým překvapením, že se USA dříve dohodly s Mexikem než s Kanadou. Kanada je druhým největším obchodním partnerem Spojených států a dlouhodobým spojencem s vysokými mzdami.

USA a Mexiko se spolu dohodly na znění nové dohody již koncem srpna s tím, že pokud bude mít Kanada zájem, může se k nim připojit. V pátek USA a Mexiko plánovaly zveřejnění textu své obchodní dohody. Tento krok byl ale odložen kvůli snaze Ottawy a Washingtonu o dosažení dohody.

„Když to začalo, Kanada byla učitelovým oblíbencem a Mexiko problémovým dítětem,“ podotkl prezident konzultační firmy Monarch Global Strategies a bývalý úředník amerického ministerstva obchodu Michael Camunez. Vztahy mezi USA a Kanadou se však prudce zhoršily po červnovém summitu zemí skupiny G7 v Quebecu, kde Trump označil kanadského premiéra za slabého a podvodníka.

Obě země se ale navzájem potřebují ekonomicky. Kanada je největší destinací pro americký vývoz a do USA směřuje 75 procent zboží, které Kanada prodá do zahraničí.