Trump podepsal zavedení obávaného cla na dovoz oceli a hliníku. Hrozí vypuknutí obchodní války

Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cel ve výši 25 procent na dovoz oceli a 10 procent na import hliníku. Výjimku mají pouze Kanada a Mexiko. Opatření vstoupí v platnost za 15 dní. Trump tak potvrdil svůj záměr, který oznámil právě před týdnem a proti němuž se pak vzedmul odpor mnoha zemí, firem, politiků i ekonomů. Upozorňovali na chystaná odvetná opatření i riziko následné spirály: akce – reakce – akce ústící do obchodních válek. 

Donald Trump podepisuje zavedení cel na dovoz oceli a hliníku
Zdroj: AP Autor: Susan Walsh

Trump v projevu v Bílém domě prohlásil, že USA byly roky, ba desetiletí, vystaveny nespravedlivým obchodním praktikám. „Je to útok na náš stát, ocel je ocel, když není ocel, není země,“ řekl prezident.

„Zavedením cel na hliník a ocel chráním americkou národní bezpečnost,“ prohlásil a dodal, že „ve spolupráci se spřátelenými státy musíme projevit pružnost“.

Vyjmutí Kanady a Mexika se očekávalo, neboť USA s nimi nyní vyjednávají nové znění Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). V pondělí se navíc Trump vyjádřil, že v případě uzavření „nové a férové“ dohody NAFTA by se mohly plánovaným americkým clům vyhnout. 

Ve čtvrtek pak Trump potvrdil, že obě země budou z celního rozhodnutí vyjmuty. Výjimka ale může skončit, pokud jednání o osudu NAFTA selže. Po přípravných krocích mají vzájemná jednání začít počátkem dubna. 

O výjimky z cel mohou podle prezidenta zažádat další státy. „Budeme velmi féroví a velmi pružní, ale budeme chránit americké dělníky, jak jsem řekl během (předloňské volební) kampaně,“ komentoval Trump své rozhodnutí. Upozornil, že „má právo jít nahoru nebo dolů ve vztahu k jednotlivým zemím, právo zařadit nebo vyřadit jednotlivé státy“.

Při rozhodování o výjimkách bude hrát roli i úroveň vojenských vztahů. „Mnoho zemí, které v obchodu a vojenských vztazích zacházejí s USA nejhůř, je označováno za naše spojence,“ stěžoval si prezident.

Evropská unie už ve středu oznámila, že je připravena na nová cla reagovat. Podle komisařky EU pro obchod Cecilie Malmströmové není jasné, jakou hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států by mohla Unie představovat. Eurokomisařka zpochybnila, že jsou Trumpovy plány v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). EU tak může aktivovat opatření k ochraně vlastního trhu, varovala.

Malmströmová potvrdila, že protiopatření ze strany EU by zahrnovala cla na americké ocelářské a zemědělské produkty i na další výrobky, například bourbon, arašídové máslo či pomerančový džus. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dříve uvedl, že opatření by se dotkla rovněž motocyklů Harley-Davidson nebo džínsů Levi's.

Kritické hlasy ve čtvrtek zazněly i z amerického Kongresu. Republikánský senátor Jeff Flake oznámil, že navrhne zákon, který cla na ocel a hliník zruší. Předseda senátního finančního výboru Orrin Hatch řekl, že bude s vládou spolupracovat, aby „zmírnil škody“ způsobené Trumpovým rozhodnutím.

Proti clům se opět vyslovil také vlivný republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Již v úterý vyjádřil obavy z dopadů obchodní války a vyzval Bílý dům, aby od záměru upustil. Ryan pochází z Wisconsinu, kde sídlí výrobce motocyklů Harley-Davidson.

Prezident při podpisu dekretu oznámil, že USA jednají o obchodních vztazích s Čínou. „Nevím ale, jestli z toho něco bude,“ upozornil.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa požaduje po Pekingu plán, který by snížil roční schodek Spojených států v obchodování s Čínou o 100 miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Tvrdí to zdroje listu The Wall Street Journal (WSJ), které jsou obeznámené se situací.

Trump o požadavku na plán ke snížení obchodního deficitu informoval už ve středu, ve svém příspěvku na Twitteru ale hovořil pouze o částce jedné miliardy dolarů, která by představovala méně než 0,3 procenta schodku.

Představitelé Trumpovy administrativy podle zdrojů WSJ přišli se svým požadavkem minulý týden, kdy Washington navštívil hlavní ekonomický poradce čínského prezidenta Liou Che. Ten během návštěvy řekl, že snížení obchodního deficitu je v zájmu Číny, která se snaží omezit závislost své ekonomiky na exportu.

Deficit Spojených států v obchodování s Čínou se v loňském roce zvýšil o osm procent na rekordních 375,2 miliardy dolarů (7,7 bilionu Kč). Trump v minulosti opakovaně kritizoval Peking za nekalou obchodní politiku, která podle něj za vysokým schodkem stojí.

„Naše vztahy s Čínou jsou velmi dobré. Těšíme se na nápady, se kterými přijdou,“ uvedl Trump na Twitteru.