ČEZ od června zdraží domácnostem elektřinu. Ceny na burzách vzrostly na dvojnásobek, vysvětluje

Energetická společnost ČEZ zdraží od začátku června většině svých odběratelů z řad domácností elektřinu. Účet stoupne zákazníkům, kteří nemají ceny zafixovány, a to v průměru o čtyři procenta. ČTK to řekl mluvčí firmy Roman Gazdík. Hlavním důvodem je podle něj růst cen na velkoobchodních burzách, které za poslední dva roky stouply téměř na dvojnásobek.

ČEZ je největším dodavatelem elektřiny v Česku. K podobnému navýšení cen přistoupil už od začátku roku další dominantní dodavatel, společnost E.ON. Vyjádření dalších prodejců ČTK shání.

„Pro většinu zákazníků bude mít tento krok jen velmi malý dopad, půjde o méně než 20 korun měsíčně. Zákazníků, kteří u nás mají ceny elektřiny zafixovány, se tato úprava cen samozřejmě po dobu fixace nedotkne,“ řekl Gazdík. Podle mluvčího má aktuálně cenu elektřiny u ČEZu zafixovanou zhruba 40 procent zákazníků.

„Zatímco ceny elektřiny na burzách v poslední době rostly, tak u plynu jsou víceméně konstantní, nepředpokládáme žádné zdražování, naopak jsme před topnou sezonou výrazně zlevnili.“

Roman Gazdík

mluvčí ČEZu

U plynu společnost aktuálně změnu cen nechystá. „Tam jsou ceny na burzách víceméně konstantní,“ uvedl Gazdík. Elektřinu a plyn od ČEZu podle něj celkem v Česku odebírá asi 2,7 milionu odběratelů, údaj pouze za elektřinu firma nezveřejňuje.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí nyní přes 37 eur za megawatthodinu (MWh), meziročně o téměř třetinu více. Cena plynu na téže burze stoupla za stejné období o 3,2 procenta na 17,6 eura za MWh.

„Zvýšení cen elektřiny od ČEZu pro domácnosti je překvapivé snad jen tím, že se k tomuto kroku firma odhodlala až k 1. červnu 2018. Výrazný nárůst burzovních cen elektřiny totiž proběhl mnohem dříve, hlavně ve druhém pololetí 2017,“ podotkl analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor.

„Váhání dodavatelů promítat vyšší nákupní cenu do koncových tarifů jen potvrzuje, jak ostrá je konkurence a soutěž o zákazníka na tuzemském trhu. Každé zvýšení ceny či jen obchodních podmínek totiž skýtá odběratelům prostor, jak bez sankce odejít k jinému dodavateli,“ doplnil Gavor.

ERÚ zvýšil část ceny o inflaci

Energetický regulační úřad loni v listopadu oznámil, že pro domácnosti u elektřiny zvýšil pro letošní rok část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci. U plynu očekával ERÚ pro letošek stagnaci konečných cen nebo jejich růst v rozmezí dvou až tří procent.

Podle odhadů úřadu i dřívějších vyjádření analytiků vzrostou letos domácnostem náklady na energie v řádu stokorun za rok.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Firmě loni meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.