Unipetrol po desetinovém růstu zisků hlásí rekordní výsledky

Petrochemický holding Unipetrol loni zvýšil čistý zisk meziročně o devět procent na 8,7 miliardy korun. Tržby stouply dokonce o 39 procent na 122,5 miliardy. Výsledky jsou tak opět rekordní, oznámil holding. K dobrým výsledkům podle Unipetrolu pomohly stav ekonomiky, vyšší využití výrobní kapacity, ale i příjmy z pojištění za havárie v roce 2015.

I loni v prosinci postihl areál Unipetrolu v Litvínově požár. Rafinerie pak omezila provoz výrobní jednotky vodíku a čpavku, plně byla výroba obnovena letos v lednu. Podle Unipetrolu byl ale provoz obou rafinerií za rok 2017 celkově stabilní. Využití výrobní kapacity se meziročně zvýšilo z 62 procent na 90 procent a objem zpracované ropy stoupl téměř o polovinu na 7,9 milionu tun.

V rafinérské a petrochemické části vykázal loni holding provozní zisk 13,5 miliardy, což bylo o 21 procent více než v roce 2016. Prodejní objem u rafinérských produktů stoupl o devět procent na 6,8 milionu tun.

U petrochemických produktů dosáhl růst dokonce 86 procent na zhruba dva miliony tun, podle holdingu díky značnému zvýšení využití etylenové jednotky. Její provoz v létě roku 2015 omezil až do podzimu 2016 požár – v tomhle případě nemá Unipetrol stále uzavřené pojistné plnění. Dosud Unipetrol obdržel přes deset miliard korun, z toho 2,8 miliardy korun loni. Společnost by ráda od pojistitele za událost získala ještě 2,6 miliardy korun.

Téměř čtvrtinový podíl na objemu prodeje petrochemických produktů holdingu měla v roce 2017 neratovická chemička Spolana, která uzavřela minulý rok čistým ziskem 433,5 milionu.

Zisk se zvyšuje v oblasti prodeje paliv

V maloobchodu loni Unipetrol zvýšil provozní zisk skoro o polovinu na 1,4 miliardy korun. Podle holdingu k tomu přispěl větší prodej paliv, postupné převzetí desítek čerpacích stanic OMV i rozvoj sítě občerstvení Stop Cafe. Tržní podíl čerpacích stanic Benzina, které holdingu patří, se zvýšil, a dosáhl tak k loňskému říjnu 20,5 procenta.

Investice Unipetrolu loni dosáhly 7,5 miliardy, v předchozím roce činily přibližně 11 miliard. V roce 2017 investoval holding třeba do nákupu nových lokomotiv, rekonstrukce teplárny T700 v Litvínově nebo modernizace Spolany. Pokračovala také výstavba nové polyetylenové jednotky PE3, která bude podle dřívějších informací stát celkem 8,5 miliardy. Dokončena má být koncem letošního roku.

Ve společnosti dochází ke změnám ve vlastnické struktuře. V závěru loňského roku oznámil majoritní akcionář polská PKN Orlen s 63procentním podílem, že chce odkoupit akcie menšinových podílníků. Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská investiční skupina J&T a která vlastní zhruba 20 procent akcií, následně oznámila, že polské společnosti svůj podíl odprodá.