EET po devíti měsících: Úřady uložily pokuty za 15 milionů korun a osm podniků zavřely

Od zavedení elektronické evidence tržeb provedla Finanční správa více než 55 tisíc kontrol a udělila pokuty za 15 milionů korun. Kvůli celkovému neplnění evidence zavřela správa od spuštění systému osm provozoven. Do EET je aktuálně zapojeno zhruba 155 tisíc podnikatelů. Ve dvou vlnách se do ní zapojili restauratéři, provozovatelé ubytování, velkoobchodníci a maloobchodníci.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Při 55 624 provedených kontrolách pracovníci finanční i celní správy zjistili řadu prohřešků. Nejčastěji šlo o nevystavení účtenky, nezaslání údajů do systému EET nebo neumístění informačního oznámení. V 8234 případech správa předala věc k zahájení správního řízení.

Z osmi provozoven zavřených kvůli neplnění EET byla jedna v Praze, v Pardubicích, Zlíně, Českých Budějovicích, dvě v Olomouci a naposledy v úterý jedna ve Slavkově u Brna a jedna ve Vyškově. Jedna provozovna v Olomouci a provozovna v Praze už ale obnovily svou činnost.

Podle ministerstva EET vedle zavedení kontrolního hlášení přispívá k lepšímu výběru daní, především DPH. S tím souhlasí i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň ale upozornil na to, že vyčíslení příspěvku EET je velmi obtížné. „Na rozdíl od kontrolních hlášení, jejichž přínos byl pro státní kasu nesporný, se dopad EET zatím jeví spíš na úrovni statistické chyby,“ uvedl. Příjmy rozpočtu z DPH meziročně ke konci července stouply o desetinu na 153,5 miliardy korun.

Podle aktuální verze Konvergenčního programu počítá ministerstvo financí s tím, že by stát měl více peněz díky elektronické evidenci tržeb získat nejen z DPH, ale i z daní podnikatelů a firem a ze sociálního pojištění. U daně z příjmu fyzických osob by tak podle materiálu měla EET letos přinést 3,4 miliardy a v roce 2018 pak 3,3 miliardy korun. Na inkasu DPH podle odhadů přinese EET letos 4,5 miliardy Kč a za rok 2,7 miliardy korun.

V souvislosti s EET se také podle zakladatele pokladního systému Septim.cz Zbyňka Švece konsoliduje trh. „Zjednodušeně se dá říci, že pokladní systémy, které existovaly před zavedením EET, nyní posilují, protože přebírají zákazníky od zanikajících, pro EET uměle vytvořených, systémů,“ uvedl. Například společnost Dotykačka aktuálně oznámila, že dokončila fúzi s pokladním specialistou na sektor gastro služeb One Pub.

Celkově pak podle obchodního ředitele společnosti Bizerba Martina Dvořáka systém EET funguje bez problémů. „V praxi však někteří podnikatelé řeší stále ještě řadu problémů s obsluhou nové technologie nebo propojením vah s pokladními systémy. V posledních měsících navíc čím dál více maloobchodníků řeší výměnu stávajícího pokladního systému za nový,“ uvedl.

Zároveň upozornil na to, že obcházení zákona je reálným problémem v maloobchodě stejně jako v dalších oblastech spadajících do EET. „Nejčastější triky však registrujeme u drobných stánkových prodejců, kteří se na EET snaží vyzrát hned několika způsoby. Například si tisknou účtenky dopředu nebo zboží zákazníkům darují,“ dodal.

Další fáze EET a loterie

V březnu 2018 pak odstartuje třetí fáze EET. Má se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se na závěr do systému zapojí také vybraní řemeslníci či další služby.

Zároveň ministerstvo na podzim spustí účtenkovou loterii k EET. Úřad si od účtenkové loterie slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek, a tím zvýšení efektivity EET. Úřad plánuje ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21 tisíc výher.