Petice za zrušení EET získala 20 tisíc podpisů, musí ji projednat Senát

Pod peticí za zrušení zákona o evidenci tržeb je už zhruba 20 tisíc podpisů. Na středečním veřejném slyšení v Senátu k této petici to řekl její iniciátor a majitel Bezejmenné čajovny v Šáhlavicích na Plzeňsku Ivo Hucl. Peticemi, které mají více než deset tisíc podpisů, se musí zabývat Senát na své schůzi. 

Senát už se návrhem na zrušení EET zabýval loni v prosinci. Senátní většina tehdy zamítla návrh skupiny senátorů z ODS a STAN a Ivo Valenty (za Soukromníky), kteří chtěli EET zrušit. Proti jejich návrhu se tehdy postavili především senátoři ČSSD, ANO a část lidovců.

Hucl při veřejném slyšení mj. uvedl, že zákon byl špatně připraven a již první vlny přinesly jen zmatek a nejistotu, zákon si plete tržby a příjmy, s problémy se potýkají e-shopy i stánkaři na trzích. 

„Naši podnikatelé se se zavedením EET vyrovnali úspěšně,“ nesouhlasila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Systém už podle jejích informací vynesl řádově stovky miliard korun. Ocenila, že zákon je jednoduchý a krátký.

Je podle ní možné debatovat o tom, jestli existuje prostor některé věci upravit, zdůraznila však, že jde o účinný nástroj a správnou cestu.

Video Studio ČT24
video

Organizátor petice: Není možné, aby jediným kritériem pro fungující společnost byl výběr daní

Organizátor petice: Není možné, aby jediným kritériem pro fungující společnost byl výběr daní

Schillerová: Elektronická evidence jednoznačně prospěla výběru daní

Kritiku si zákon vysloužil od předsedy Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka. Řekl mimo jiné, že ministerstvo financí tento záměr nepodepřelo žádnými věrohodnými argumenty. Jediné, co EET přinesla, jsou likvidované provozovny, zdražení, udávání a otevřenou nenávist nepodnikající veřejnosti proti malým živnostníkům, tvrdí Bábek.

Evidenci tržeb ocenila naopak prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. „Jsme přesvědčení, že tento zákon pomohl do jisté míry narovnat podnikatelské prostředí,“ uvedla. Prokazuje se podle ní, že personálu v restauracích narostly mzdy až o 30 procent v důsledku toho, že restaurace začaly evidovat tržby.

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Po hotelech a restauracích se od března letošního roku zapojily do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy.