Amerika pro Čechy zlevňuje. Česká měna zpevnila už pod 23 korun za dolar

Česká měna poprvé od ledna 2015 zpevnila k dolaru pod úroveň 23 korun za dolar. K 17:00 posílila oproti předchozímu závěru k dolaru o 22 haléřů na 22,94 koruny. K euru koruna také zpevnila, a to o deset haléřů na 26,22 koruny za euro. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Koruně nyní pomohly podle analytiků výroky guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, že centrální banka pravděpodobně zvýší úrokové sazby ve třetím čtvrtletí tak, jak to předpokládá její aktuální prognóza. „Konsenzus trhu přitom předpokládal zvýšení sazeb ČNB až v příštím roce,“ sdělil ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Několik členů bankovní rady včetně Rusnoka v posledních dnech uvedlo, že posilování koruny může zvyšování úrokových sazeb oddálit. Podle Rusnoka to ale není v kontrastu s jeho čtvrtečním prohlášením. „Samozřejmě platí obecně, že pokud by nastalo dramatičtější zhodnocování koruny, tak se prostor pro zvyšování sazeb vyčerpává,“ uvedl.

Koruna posiluje od konce intervencí

Ke zlevnění dolaru přispělo podle analytiků také posílení eura vůči americké měně na globálních trzích. „Odpoledne příjemně překvapila americká ekonomika, jejíž růst za první čtvrtletí byl revidován opět k lepšímu. Jenže první kvartál je pro trhy dávnou minulostí a s významnou reakcí se data nesetkala,“ sdělil Tomáš Vlk z Patria Finance.

Naposledy byla česká měna pod hranicí 23 korun za dolar 1. ledna 2015, kdy kurz činil 22,89 koruny za dolar. K dolaru i euru koruna vytrvale posiluje již od začátku letošního dubna, kdy ČNB ukončila režim devizových intervencí. S pomocí intervencí udržovala centrální banka od listopadu 2013 kurz koruny k euru na 27 korunách za euro kvůli hrozící deflaci, tedy snížení cenové hladiny.