Zeman přirovnal autory devizových intervencí ke Stalinovi

Česká koruna bude podle prezidenta Miloše Zemana mírně posilovat a ustálí se na rovnovážné hodnotě kolem 25,50 koruny za euro. Zeman to uvedl na úterní debatě na Vysoké škole finanční a správní. Zároveň tvrdě kritizoval spuštění devizových intervencí v listopadu 2013 a strůjce devizových intervencí přirovnal k sovětskému diktátorovi Josifu Stalinovi.

Prezident České republiky Miloš Zeman
Zdroj: Reuters Autor: David W Cerny

Zeman byl po celou dobu devizových intervencí proti nim a usiloval o jejich zrušení. Zároveň zopakoval, že je zastáncem silné národní měny. „Nesnažme se postupovat způsobem soudruha Stalina. Ten, když mu v roce 1945 nebo 1946 ekonomičtí experti předložili návrh na kurz rublu vůči dolaru a ten návrh byl 1:50, Stalin vzal velkou červenou tužku a škrtl tu nulu. Ale nikdo to nekupoval. Stalin byl geniální ekonom a stejně geniálními ekonomy byli i ti, kdo nám vnutili devizovou intervenci,“ uvedl Zeman.

Zásah ČNB v listopadu 2013 vyvolal vlnu kritiky od části ekonomů i od politiků. Zeman například v listopadu 2013 řekl, že intervence nikdy ničemu neprospěly a vedly ke ztrátám. Zopakoval dále, že za přínos zrušení intervencí považuje to, že čeští exportéři už nebudou „lenošit na nafouknutém kurzovém polštáři“, budou muset zlepšit produktivitu práce, zavádět inovace a čelit větší konkurenci.

Prezident dále řekl, že ceny by neměly být v tržní ekonomice deformovány vnější intervencí. „Kurz je cena měny a není důvod deformovat tržní prostředí intervencí,“ uvedl.

Bankovní rada ČNB rozhodla 6. dubna ukončit režim devizových intervencí, který spustila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu nad hranici 27 korun/euro. ČNB tak už nebrání posílení koruny pod hranici 27 Kč/EUR. Již dříve ale centrální banka upozornila na to, že bude připravena nadměrné výkyvy kurzu koruny zmírňovat.

Členové bankovní rady České národní banky se přitom shodují v tom, že kurzový závazek se osvědčil jako účinný mimořádný nástroj měnové politiky. Během trvání kurzového závazku koupila centrální banka v rámci intervencí na devizovém trhu eura za zhruba dva biliony korun, odhadují analytici. Podle nich to odpovídá přibližně 40 procentům hrubého domácího produktu, celková výše rezerv tak zřejmě překonala 70 procent HDP.

Asociace exportérů už dříve uvedla, že devizové intervence ČNB přinesly od listopadu 2013 vývozcům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. Hrubý domácí produkt Česka se zvýšil o 147 miliard korun.

Koruna po prodlouženém velikonočním víkendu vůči euru oslabovala 

Koruna po čtyřdenním prodlouženém víkendu oslabovala vůči euru. V 17:00 byla podle serveru Patria Online na 26,75 Kč/EUR, což bylo proti čtvrtečnímu závěru o pět haléřů méně. Přes den se ale dostala až nad hranici 26,80 Kč/EUR a byla tak nejslabší od ukončení intervencí 6. dubna.

Analytici míní, že domácí zprávy korunu neovlivňovaly. „Nezabral ani odhad prezidenta (Miloše) Zemana, že se koruna ustálí na rovnovážné hodnotě kolem 25,50 za euro,“ uvedl analytik Patrie Tomáš Vlk. „Za odpoledním pohybem české měny mohla například stát zvýšená poptávka po dvouletém státním dluhopisu ze strany zahraničních investorů, která se projevila v poklesu jeho výnosu pod minus 0,2 procenta,“ uvedl Tomáš Suchomel z Roklenu.

Podle analytičky Jany Steckerové z Komerční banky se kurz koruny může na slabších úrovních držet do neděle, kdy bude první kolo francouzských prezidentských voleb. „Výrazné vítězství Marine Le Penové či postoupení radikálně levicového kandidáta (Jean-Luca) Mélenchona do druhého kola voleb by mohlo vést k dalšímu oslabení kurzu koruny. Naopak výrazný úspěch (Emmanuela) Macrona či (Francoise) Fillona by mělo pro finanční trhy znamenat úlevu,“ sdělila Steckerová.

Ve čtvrtek koruna uzavírala vůči euru na 26,70 Kč/EUR, za týden od ukončení intervencí tak byla o 30 haléřů silnější. Zatím nejsilnější byla v pondělí 10. dubna, kdy po zveřejnění dat o inflaci Českým statistickým úřadem zpevnila až k 26,50 Kč/EUR.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok před týdnem uvedl, že bankéři čekali po ukončení režimu větší výkyvy kurzu koruny. Silnější výkyvy ale podle něj ještě mohou nastat.