Německé energetické firmě innogy loni klesl zisk o šest procent, vyplatí ale asi vyšší dividendu

Společnost innogy (v ČR dříve RWE), která je podle tržní hodnoty největší energetickou skupinou v Německu, loni hospodařila se ziskem 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun). To je proti předchozímu roku pokles o šest procent. Podnik ale navrhne vyplatit akcionářům vyšší dividendu, než očekával trh.

Společnost poukázala vzhledem ke zveřejněným výsledkům na dodatečné náklady na údržbu a modernizaci infrastruktury. Upozornila také, že na výkon jejích větrných farem měla negativní dopady výrazně nižší intenzita větru.

Management navrhne vyplatit z loňského zisku dividendu 1,60 eura na akcii. To je nad průměrem 1,58 eura, který očekávali analytici v anketě agentury Reuters.

Podnik se loni oddělil od mateřské skupiny RWE. Innogy zahrnuje obnovitelné zdroje energie, energetické sítě a maloobchodní aktivity, zatímco RWE se soustředí na konvenční zdroje energie. Společnost působí i v České republice, kde zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků, zaměstnává asi 3800 lidí.

Celoroční výsledky má tento týden zveřejnit i německá energetická skupina E.ON, která také působí v Česku. Podle listu Handelsblatt vykáže E.ON ztrátu přes 12,4 miliardy eur.