České firmy loni vyvezly zboží za rekordní čtyři biliony korun

Export tuzemských firem dosáhl loni rekordních 3,97 bilionu korun, což je meziročně o 2,3 procenta více. Dovoz se naopak snížil o 0,2 procenta. Pokud jde o bilanci zahraničního obchodu, ta skončila loni přebytkem 183,9 miliardy korun, což meziročně představuje o 52,9 miliardy korun víc. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské unie loni dál mírně rostla, mířilo tam 83,6 procenta tuzemského vývozu.

Hlavním obchodním partnerem zůstalo Německo s podílem 32 procent na celkovém vývozu. Hodnota exportu tam dosáhla 1,29 bilionu korun.

Export do Německa navíc dál roste, loni stoupl o tři procenta. Směrem do Rakouska se vývoz zvýšil o 6,4 procenta a do Francie se vyvezlo o 3,9 procenta zboží víc. Naopak vývoz do Ruska klesl o zhruba pět procent a na Slovensko o 4,2 procenta. Na Slovensko se vyvezlo zboží za 333 miliard korun.

Podle Hospodářské komory je ale orientace na země EU hlavním problémem tuzemského exportu. „Je pravda, že čeští dodavatelé jsou stále úspěšnější v EU i díky kvalitě a ceně. Uvidíme, jaký vliv bude mít v budoucnu narovnání kurzu eura. Export totiž může ztratit nejen na kurzovém rozdílu, ale i na objemu v jednotkách, protože s narovnáním kurzu se české výrobky pro zahraniční odběratele zdraží,“ dodala analytička Hospodářské komory Karina Kubelková. 

„Rekordnímu výsledku exportu kromě faktorů jako je schopnost našich firem udržet si pozice na zahraničních trzích částečně nahrává na jedné straně uměle oslabená koruna a na straně druhé i proaktivní politika vlády v oblasti ekonomické diplomacie,“ míní analytik Svazu průmyslu Václav Franče.

Rekordní bezmála čtyřmiliardový export byl dosažen v přeshraničním pojetí zahraničního obchodu, které vypovídá o fyzickém pohybu zboží přes hranice bez ohledu na to, zda se uskuteční obchod mezi českými a zahraničními subjekty. Tyto údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou sloužit jako indikátor vývoje hodnoty obchodu.

Přebytek české obchodní bilance

Naproti tomu národní pojetí zahraničního obchodu vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky a vychází z něj bilance zahraničního obchodu. Sleduje skutečný obchod mezi českými a zahraničními subjekty.

V národním pojetí tak byl růst exportu mírnější, a to o 1,4 procenta. Na druhé straně dovoz zaznamenal stejný propad o 0,2 procenta. I když v samotném prosinci vykázal zahraniční obchod pětimiliardový schodek, celoroční bilance dosáhla přebytku s tím, že se zvýšil o více než padesát miliard na 183,9 miliardy korun.

„I přes horší výsledek bilance zahraničního obchodu v prosinci dosáhla obchodní bilance za celý rok 2016 rekordního přebytku. Stojí za ním velmi dobrá poptávka po autech v zemích eurozóny. Na tu dokázaly reagovat domácí výrobci aut i dílů. Výraznou podporu navíc přinesly velmi nízké ceny komodit,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Přebytek zahraničního obchodu by se měl podle něj v letošním roce mírně snížit. Hlavní brzdou budou rostoucí ceny komodit, které zvyšují cenu dovozů a importy tak nafukují. Dovozy bude zvyšovat i obnovující se investiční aktivita a zvedající se domácí spotřeba.