Akcie Monety pomohly pražské burze k rekordnímu obchodování

Pražská burza ve středu dosáhla rekordního objemu obchodů přes 4,1 miliardy korun. Je to největší denní objem od konce roku 2012, kdy burza zavedla nový obchodní systém. Informoval o tom Jan Kavka z tiskového centra burzy. Na vysokém objemu obchodů se podílely hlavně akcie Moneta Money Bank s obchody za 2,8 miliardy. 

Pražská burza
Zdroj: isifa/LN Autor: Jindřich Mynařík

Pražská burza už v květnu a v polovině listopadu dosáhla díky velkým obchodům s akciemi Monety celkových objemů transakcí přes 2,8 miliardy korun, což byly dosavadní letošní rekordy. 

Velké obchody s emisí Monety v květnu souvisely se vstupem banky na burzu. Hlavními důvody zájmu v posledních týdnech byly podle analytiků rozhodnutí o zařazení Monety do indexu MSCI rozvíjejících se trhů od začátku prosince a prodej 18procentního podílu v bance ze strany GE Capital.

Indexy ze skupiny MSCI slouží mimo jiné jako podklady indexových fondů. Zařazení akcie do indexu zvyšuje zájem o ni nejen mezi individuálními, ale i institucionálními investory, což má pozitivní vliv na vývoj její ceny.