Britská libra znovu prudce oslabila, trh se obává dopadů brexitu

Britská libra během svého pátečního obchodování v Asii opět prudce oslabila a na okamžik ztrácela vůči dolaru až kolem šesti procent hodnoty proti předchozímu dni. Zůstává tak blízko nejnižších hodnot za více než 31 let. I když se později zotavila, obchodníci upozorňují, že obavy z takzvaného „tvrdého brexitu“ budou na libru vyvíjet značný tlak i nadále.

Krátce po začátku obchodování na asijských trzích libra skokově oslabila až na 1,1491 dolaru, nové minimum od roku 1985. K tak masivnímu propadu zřejmě přispěla i slabá obchodní aktivita. Později se kurz libry zotavil a měna se pohybovala kolem 1,24 dolaru. Britská měna oživila mimo jiné díky odpolednímu poklesu dolaru po zprávě o slabším přírůstku pracovních míst v USA.

Libra začala citelněji oslabovat už na začátku týdne, kdy reagovala na víkendová slova britské premiérky Theresy Mayové. Ta oznámila, že jednání o vystoupení Británie z EU začnou nejpozději v březnu. Trh se obává zejména toho, že Británie nakonec bude ochotna vzdát se úplného přístupu na jednotný evropský trh, aby si udržela plnou kontrolu nad imigrací.

„Já si myslím, že jsme podcenili, kolik lidí má měnové pozice pouze pro nejednoznačný brexit, anebo dokonce pro žádný,“ uvedl analytik společnosti Westpac Sean Callow.

Pokles kurzu libry vůči dolaru také pomohl k růstu dolaru proti euru před páteční důležitou zprávou o vývoji nezaměstnanosti v USA.

Zemi zřejmě čeká několikaleté období nejistoty

Britský ministr financí Philip Hammond již v pondělí upozornil, že tamní ekonomika bude během rozhovorů o brexitu čelit otřesům a že ji zřejmě čeká několikaleté období nejistoty. Chce ale, aby si království udrželo svou investiční zajímavost.

„Budeme bojovat za nejlepší řešení pro britské podnikatele a zaměstnance, za nejlepší přístup na evropské trhy pro naše výrobky a služby a největší možnou svobodu pro naše podnikatele a exportéry. Chceme zajistit, aby Británie byla i po brexitu jedním z nejlepších míst na světě pro investice, inovace a růst,“ prohlásil Hammond.