Zisk českého zemědělství se vrátil na úroveň let 2011 až 2013

Po rekordním roce 2014 se zisk českých zemědělců vrátil na úroveň předchozích let. Z 23,3 miliardy korun se zisk propadl o 27,3 procent na 16,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných odhadů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle dat zemědělského svazu používajícího jinou metodiku než statistici se ale zisk snížil o více než polovinu z 19 miliard na devět miliard korun.

Video 90’ ČT24 - Miloš Zeman: tři roky na Hradě
video

Zisky zemědělců se vrátily před rekordní rok 2014

Za nižší zisk může především pokles cen zemědělských komodit, který nejvíce postihl živočišné produkty, především mléko a vepřové maso. Svou stopu ale zanechalo i sucho. Podle ČSÚ celková zemědělská produkce dosáhla loni 127 miliard korun, z toho rostlinná produkce 75,1 miliardy a živočišná 46 miliard.

Rostlinná produkce meziročně poklesla o 5,4 procenta, a to kvůli nižší úrodě hlavních komodit. Dlouhotrvající sucho se podepsalo na nižší sklizni obilovin o 6,3 procenta, olejnin o 17,6 procenta, krmných plodin o 21,5 procenta, brambor o 27,6 procenta a cukrovky o 22,7 procenta.

Ceny živočišné výroby poklesly proti roku 2014 o 10,7 procenta. „U skotu, drůbeže a mléka došlo k navýšení výroby, na druhé straně došlo kromě skotu, ovcí a koz a vajec k poklesu cen,“ uvedl ČSÚ. U prasat činil meziroční pokles 12,9 procenta, u mléka 17,2 procenta.

„Největší podíl na tržbách mají zemědělci z prodeje obilovin.“

Martin Pýcha

předseda Zemědělského svazu ČR

Ministerstvo zemědělství upozornilo na to, že když se bude srovnávat s průměrným rokem 2013, zisk sektoru loni o 700 milionů korun vzrostl. „I přes několikatýdenní sucho loni stoupla produkce ovoce, v sadech byla o více než 23 procent vyšší než v předchozím roce,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ovocnáři přesto tratili, protože plody byly kvůli suchu malé a méně kvalitní, a proto je museli prodávat za nižší cenu. Ministerstvo předloží do vlády návrh, kterým se bude snažit škody kompenzovat, dodal.

Video Pýcha: Vyplatí se rostlinná výroba, protože má nižší náklady než živočišná výroba
video

Pýcha: Vyplatí se rostlinná výroba, protože má nižší náklady než živočišná výroba

Podle svazu spadly zisky na polovinu

Vyjádření statistiků se liší od závěrů zemědělského svazu. Do výpočtů svazu se podle ředitele odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiřího Hrbka promítá i to, že svaz vychází z údajů velkých podniků, které mívají i velkou živočišnou výrobu, jíž se týkal větší propad tržeb než u pěstování plodin.

Podle předsedy svazu Martina Pýchy ovlivnilo výsledek hospodaření kromě poklesu cen a sucha i zvýšení mezd a přesunutí výplaty některých podpor z loňska na letošek. Propad by byl ještě vyšší, kdyby zemědělcům nepomáhalo zlevňování pohonných hmot a slabší kurz koruny, uvedl Pýcha.

Zemědělcům byly podle ČSÚ loni vyplaceny z evropských fondů a národních zdrojů dotace 31,3 miliardy korun. Částka byla meziročně o 5,2 procenta nižší. „Další výplaty přímých plateb byly dle sdělení Státního zemědělského intervenčního fondu přesunuty na začátek roku 2016,“ upozornili statistici.