Vedení Yahoo uvažuje o možném prodeji webových aktivit

Vedení americké internetové společnosti Yahoo bude uvažovat o případném rozprodeji svých internetových aktivit. S odvoláním na informované zdroje o tom napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Stát by se tak mělo tento týden na několika setkáních správní rady. První je údajně naplánováno již na středu.

Firma  informace nekomentovala, její akcie i tak zareagovaly velmi příznivě a na burze přidávaly více než sedm procent. Hodnota internetových aktivit Yahoo by se podle některých analytiků mohla pohybovat kolem čtyř miliard dolarů (zhruba 100 miliard korun).

Ředitelé budou pravděpodobně jednat také o tom, zda pokračovat v plánu na přesunutí své investice v největším čínském internetovém prodejci Alibaba do samostatného podniku. Yahoo má v Alibabě patnáctiprocentní podíl v hodnotě více než třicet miliard dolarů.

Právě kvůli tomuto plánu a nevalným výsledkům firmy je čím dál více kritizována její šéfka Marissa Mayerová, přípomíná Reuters. Investoři Yahoo z fondu Starboard Value jí a předsedovi představenstva Maynardu Webbovi již zaslali dopis, ve kterém kritizují plány společnosti. Podle nich by firma měla spíše oddělit svůj hlavní vyhledávací a reklamní byznys.

Šéfka firmy Yahoo Marissa Mayer
Zdroj: Reuters

Jednat by se tak na správní radě mohlo i o možném hledání zájemce pro internetové aktivity, které jsou hlavní činností firmy. Ty patří i nadále k nejnavštěvovanějším službám na internetu a například v říjnu byly s 210 miliony návštěvníků podle společnosti comScore třetími nejnavštěvovanějšími internetovými stránkami ve Spojených státech.

Yahoo patří ve svém oboru k průkopníkům a na konci 90. let to byl dominantní poskytovatel e-mailových účtů zdarma. Firmu ale později dohnala a nakonec i předehnala konkurence.

Yahoo provozuje například agregátor zpráv Yahoo News a elektronickou poštu Yahoo Mail. Firma pod vedením Marissy Mayerové investovala také do reklamních technologií, on-line videa a softwaru pro mobilní zařízení, těm se ale nepodařilo pozici firmy výrazně pozvednout, napsal list WSJ.